Działania pod kryptonimem „SMOG” na dolnośląskich drogach

środa, 14.2.2018 10:15 841 2

Policjanci na Dolnym Śląsku cyklicznie prowadzą wzmożone działania mające na celu kontrolę emisji spalin pojazdów poruszających się po drogach województwa. Podczas kolejnej już akcji pod kryptonimem „SMOG”, przeprowadzonej w ostatnich dniach na drogach regionu, skontrolowano łącznie blisko 2 tys. pojazdów. W związku ze złym stanem technicznym pojazdów, policjanci zatrzymali 205 dowodów rejestracyjnych.

Celem akcji jest wyeliminowanie z ruchu drogowego pojazdów naruszających wymagania ochrony środowiska. Kierowcy, których pojazdy nie spełniają wymogów określonych przepisami prawa muszą się liczyć z utratą dowodu rejestracyjnego, który zostanie zwrócony dopiero po usunięciu usterki.

Podczas akcji pod kryptonimem „SMOG”, przeprowadzonej w ostatnich dniach przez policjantów na drogach województwa dolnośląskiego, funkcjonariusze skontrolowali łącznie 1935 pojazdów. Wykorzystując urządzenia specjalistyczne – analizatory spalin – w 5 przypadkach stwierdzono przekroczenia dozwolonej liczby jednostek substancji szkodliwych, za które zostały nałożone mandaty karne. 

Ponadto policjanci zwracając uwagę również na stan techniczny pojazdów, nieprawidłowości ujawnili w 415 pojazdach. W 205 przypadkach łącznie, kwalifikowały się one do zatrzymania dowodów rejestracyjnych.

Przypominamy obowiązujące przepisy:

Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).

§ 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

1) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli „Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ”, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:

a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;

b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;

c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.

2) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.

Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

asp. szt. Paweł Petrykowski

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

kamil 1 środa, 14.02.2018 15:27
Najłatwiej biednych sie czepiać. Niech mi dadzą na nowe auto...
ice środa, 14.02.2018 10:21
szkoda, że tak pilnie nie kontrolują czym ludzie palą w