komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

Drogi baroku prowadzą do Lądka-Zdroju

poniedziałek, 3.4.2017 12:32 , komentarze: 0 , odsłony: 1507
kategorie artykułu:

25 marca 2017 r. na lądeckich ulicach można było zobaczyć wiele osób w czerwonych ubraniach. Klub Przewodników Turystycznych Oddziału Bialskiego PTTK wspólnie z gminą Lądek-Zdrój i Centrum Kultury i Rekreacji zorganizował spotkanie dla osób zrzeszonych w Dolnośląskim i Opolskim Samorządzie Przewodników Turystycznych. Celem ogólnym spotkania była promocja walorów turystycznych naszej gminy a temat szczegółowy brzmiał „Obiekty sakralne Lądka-Zdroju”. Udział wzięło ponad 70 przewodników, m.in. z Wrocławia, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich, Barda, Kłodzka, Kudowy, Dusznik, Nysy a nawet dwie osoby przyjechały z Wielkopolski. Bardzo byliśmy dumni, że przyłączył się również jako uczestnik prof. Wojciech Ciężkowski wraz z małżonką. W przygotowanie i realizację projektu zaangażowało się wiele osób. 

Wykład o zabytkach lądeckich wygłosił Tomasz Nowicki, historyk sztuki a zarazem przewodniczący Rady Miejskiej w Lądku-Zdroju. O przedsięwzięciach w dziedzinie turystyki opowiadał Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju. W kościele parafialnym goście podziwiali m.in. „Ukrzyżowanie” Michała Klahra a Lucyna Wulicz-Adamska przedstawiła dzieje świątyni i twórców z nią związanych. Łukasz Przepióra, organista zaprezentował kilka utworów na wspaniale wyremontowanych lądeckich organach. Uprzejmości kościelnego, Józefa Chrząstki zawdzięczamy możliwość pokazania części figur lądeckiej szopki bożonarodzeniowej autorstwa Michała Ignacego Klahra. W ratuszu przyjęli nas obaj panowie burmistrzowie: Roman Kaczmarczyk - który zaprosił do swojego gabinetu - i Grzegorz Szczygieł. Wielką atrakcją była wystawa starych widokówek i szkła ze zbiorów Mirosława Zbrzeźniaka. Dla chętnych, specjalnie w tym dniu udostępniono wieżę ratuszową. Kolega Zbrzeźniak w Sanktuarium Uzdrowienia Chorych przedstawił Mikołaja Filasa, autora obecnego ołtarza (zawiera również elementy z poprzedniego, barokowego). Zaprezentowano również zdjęcia z krypty, będącej miejscem spoczynku fundatora świątyni, hr. Hoffmanna. Prawdziwym rarytasem dla miłośników sztuki barokowej były freski w kaplicy św. Jerzego. O ich autorze Johannie Jacobie Eybelwiesserze, zacheuszkach na ścianach świątyni, patronie Lądka-Zdroju opowiedziała niżej podpisana, Małgorzata Bednarek

Podjęliśmy Gości obiadem - przepysznym! - w „Placówce” FWP a część osób skorzystała z oferty kąpieli w basenie Zdroju „Wojciech” a było to możliwe dzięki Zbigniewowi Piotrowiczowi, prezesowi Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A.

Należy dodać, ze Jolanta Kotlarz wspólnie ze swoją znajomą Ewą zatroszczyła się o poczęstunek podczas części spotkania w CKiR, natomiast w ratuszu kateringiem zajęły się panie z Fundacji Szansa, prowadzące stołówkę w szkole podstawowej. Janusz Olszewski, Janusz Chrzan i Lechosław Siarkiewicz sprawnie przeprowadzili przybyłych przez proces rejestracji i przekazania materiałów promocyjnych.

Dzięki wsparciu tych wszystkich osób i firm, a zwłaszcza Romana Kaczmarczyka burmistrza Ladka-Zdroju, który poświęcił w tym dniu sporo swojej energii i czasu, przewodnicy wyjeżdżali z naszego miasta pełni bogatych wrażeń, wyrażając uznanie dla przygotowanych dla nich atrakcji, chwaląc naszą współpracę i dobrą energię. Jedna z koleżanek z Wrocławia, prowadząca własne biuro organizacji imprez dodała, że spotkanie stało się dla niej formą inspiracji zorganizowania kolejnych wycieczek, właśnie do Lądka.

I o to nam chodziło, by zaczarować Lądkiem, by coraz więcej osób tutaj przyjeżdżało.

Wszystkim wymienionym raz jeszcze serdecznie dziękujemy!
W imieniu Zarządu Klubu Przewodników
Małgorzata Bednarek

 

Wasze komentarze

piątek, 16.2.2018 12:45
3
poniedziałek, 12.2.2018 11:38
2
piątek, 9.2.2018 14:35
piątek, 9.2.2018 12:08
środa, 31.1.2018 09:41
6
poniedziałek, 29.1.2018 12:22
poniedziałek, 22.1.2018 15:24
2
sobota, 20.1.2018 21:09
czwartek, 18.1.2018 21:41
23
środa, 17.1.2018 11:28
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele