komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 25 lutego 2018

Wiktora, Cezarego

[PORADNIK] Wiosna w ogrodzie

środa, 15.3.2017 09:37 , komentarze: 0 , odsłony: 244
kategorie artykułu:

Jesteś szczęśliwym posiadaczem działki, zakładasz ogródek albo zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem? Zobacz co powinieneś zrobić wiosną, by cieszyć się piękną zielenią, a w przyszłości dobrymi plonami. Ten poradnik jest dla ciebie.

Wiosna to pracowity czas w ogrodzie – zaczynamy pozimowe porządki, wyznaczamy grządki i rabaty, a także wysiewamy nasiona i sadzimy rośliny.

Dobre narzędzia do podstawa
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodem musisz zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i czeka cię wizyta w sklepie ogrodniczym lub markecie budowlanym.

Jako początkujący ogrodnik musisz kupić:

 • szpadel do przekopywania grządek
 • widły, dzięki którym pozbędziesz się m.in. korzeni chwastów
 • grabie
 • motyczkę
 • rękawice ochronne
 • sekator

Lepiej zainwestować w droższe narzędzia dobrej jakości, które będą ci służyć przez lata. Tanie narzędzia szybko niszczą się, wyginają i będziesz musiał prędzej czy później zastąpić je nowymi, a to kolejny wydatek.

Zaplanuj działkę
Nie ma działania bez planowania. Zastanów się jaką funkcję będzie spełniać twój ogród – rekreacyjną, ozdobną, czy może będziesz w nim hodować warzywa. Najlepiej weź kartkę i narysuj plan ogrodu. Nie zapomnij o miejscu na kompostownik. Możesz też rozrysować szczegółowo rabaty i grządki planując rośliny, jakie tam chcesz posadzić. Poszukaj informacji o roślinach, które lubią rosnąć koło siebie. Dzięki tej wiedzy wyhodujesz piękne warzywa. I tak np.

 • Marchew toleruje towarzystwo szczypiorku i cebuli. Nie cierpi za to kopru. Należy ją wysiewać po ogórkach i pomidorach.
 • Pietruszka dobrze rośnie tuż obok pomidorów. Siejemy ją na grządkach po kapuście i fasoli.
 • Rzodkiewka uwielbia ogórki, sałatę, cebulę i buraki.
 • Sałata lubi ogórki, por, cebulę, rzodkiewkę, fasolę szparagową.
 • Groch należy sadzić koło marchwi, ogórków, selera, truskawek. Dobrze rośnie po marchwi i burakach. Koper wysiewamy obok cebuli, sałaty, ogórków, buraków.
 • Czosnek da obfite plony posadzony po ogórkach i niedaleko pomidorów, selerów, buraków i truskawek.

Pomidory uwielbiają towarzystwo selera, pietruszki, wczesnej kapusty, sałaty i marchwi. Nigdy nie należy sadzić ich po papryce ani ziemniakach.

Wiosenne prace ziemne

Marzec to dobry czas na założenie grządek i rabat. Jeśli robimy to po raz pierwszy musimy przekopać ziemię, usunąć chwasty i nawieźć grządki kompostem lub gotowym nawozem. Do wyznaczenia rabat i grządek możemy użyć sznurków przyczepionych do drewnianych kołków. Dzięki temu nasze grządki będą proste, podobnie jak dzielące je ścieżki.

Kompost – darmowy nawóz

Zaplanuj na swoje działce miejsce na kompostownik. Będziesz do niego wrzucać resztki roślinne, które z czasem zmienią się kompost. Kompostownik możesz kupić gotowy, możesz też zrobić go sam np. z palet. Nie zapomnij mieszać co jakiś czas resztek roślinnych i zwilżać ich wodą. Dzięki temu szybciej powstanie z nich kompost.

Nasiona i sadzonki

Wiosna to czas wysiewu kwiatów i warzyw. Jeśli zaplanowałeś jakie rośliny chcesz posadzić wybierz się do sklepu ogrodniczego i kup odpowiednie nasiona. Niektóre warzywa (rzodkiewkę, szpinak) może siać już pod koniec marca, z innymi musisz poczekać na kwiecień, a nawet maj. Inne rośliny możesz wysiać do skrzynek z ziemią w domu – gdy sadzonki podrosną posadzisz je na grządkach.

Co sadzić w marcu:

 • To dobra pora na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście (w tym róż) oraz krzewów owocowych takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brzoskwinie. Należy wysadzić lilie oraz dzielić starsze rośliny. Można również zacząć sadzić byliny.
 • Trzeba przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost, przeprowadzić nawożenie trawnika - jeśli to konieczne.
 • Pod koniec miesiąca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody takie jak nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski czy ślazówka.
 • Można pod koniec miesiąca siać do gruntu cebulę, pietruszkę, skorzonerę, rzodkiewki, marchew. Wysiewy dobrze jest przykryć agrowłókniną, by ochronić je przed ewentualnymi przymrozkami.

źródło: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

wczoraj, 13 godz temu
1
piątek, 23.2.2018 12:54
piątek, 23.2.2018 12:38
1
piątek, 23.2.2018 11:28
czwartek, 22.2.2018 09:57
czwartek, 22.2.2018 08:52
1
czwartek, 22.2.2018 08:43
czwartek, 22.2.2018 08:31
czwartek, 22.2.2018 08:24
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO