komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Anastazego, Wincentego

Zakończenie projektu ERASMUS + w łagiewnickiej szkole

piątek, 12.5.2017 12:12 , komentarze: 0 , odsłony: 2113
kategorie artykułu:

11 maja 2017 roku oficjalnie został zakończony dwuletni projekt w ramach programu Erasmus+ realizowany od 1 września 2015 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Łagiewnikach w ramach programu Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Projekt adresowany był do wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Zaplanowane działania realizowane były razem ze szkołami partnerskimi z Turcji, Hiszpanii, Czech, Litwy i Węgier. Udział w projekcie to nie tylko możliwość rozwijania umiejętności językowych, ale także okazja do poznania kultury innych państw, a przede wszystkim do odwiedzenia tych krajów. Łagiewnicki projekt nazwał się: „Yes for traditional dishes – no more obesity!” Od 1 września 2015 do maja 2017 roku, w ramach programu młodzież razem ze swoimi wychowawcami odwiedziła 5 krajów partnerskich: Hiszpanię w dniach od 1 do 8 listopada 2015, Czechy od 28 lutego do 5 marca 2016, Litwę  w dniach 8 – 15 maja 2016 ,Węgry od 16 do 23 października 2016 oraz Turcję od 6 do 13 marca 2017. W wyjazdach tych udział wzięło łącznie  15 uczniów oraz 13 nauczycieli. Promowaliśmy:

- zdrowe jedzenie (akcje Śniadanie Daje Moc, akcja robienia zdrowych kanapek, picie mleka w szkole).

-  również sport i zdrowe, spędzanie wolnego czasu (udział w akcji Cała Polska Biega, szkolny Dzień Sportu, Pikniki Rodzinne).

-  Green Monday – Zielone Poniedziałki! akcja „bycia zielonym” w szkole - promowanie ekologicznego stylu życia

- Przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów i nauczycieli na temat stylu życia, jaki prowadzą oraz monitorowaliśmy ich wskaźnik BMI.

- Wszystkie kraje opracowały przepisy na zdrowe, tradycyjne potrawy, opisały ich historie, dzieci narysowały ilustracje;

-  Podczas wyjazdów do krajów partnerskich, uczniowie mieli okazję poznać nowych kolegów i koleżanki, uczestniczyć w lekcjach w tamtejszych szkołach, spróbować tradycyjnych potraw, przygotowywać je. Uczyli się również zdrowo i aktywnie spędzać wolny czas (taniec, aerobik, jazda rowerem, jazda konno).

 

Podczas wyjazdów zagranicznych pracowano nad tworzeniem książki kucharskiej „Helathytraditionalfoods”, stworzono anglojęzyczny magazyn „Eatwell, be well” promujący zdrowy styl życia wśród uczniów czy też nakręcono film „To fightagainstobesity” promujący taniec, jako jeden ze sposobów zdrowego spędzania wolnego czasu, stworzono książkę kucharską "RecipeBook" prezetłumaczona na języki wszystkich krajów partnerskich, booklet "I'mFreeNow"  z wywiadami i zdjęciami uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie   oraz książkę "EveryDish Has a Story" .

Nasi nauczyciele, podczas wyjazdów szkoleniowych uczestniczyli w zajęciach szkolnych prowadzonych przez Ich kolegów z innych krajów, dzielili się wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi zagadnień projektowych, brali udział w warsztatach produkowania tradycyjnej żywności. Ostatnie odwiedziny w ramach projektu odbyły się w marcu u partnerów w Turcji. 11 maja nasi uczniowie i wychowawcy uroczyście zakończyli projekt razem z gośćmi z Hiszpanii, Czech, Węgier, Litwy i Turcji w Gminnym Ośrodku Kultury w Łagiewnikach. Wspaniały montaż słowno-muzyczny przygotowały panie Agnieszka Juraszek, Wioletta Patyk i Joanna Kwiędacz. Film podsumowujący wyjazdy i działania projektowe to dzieło pani Anny Hałdaś, która przygotowała również tłumaczenie programu na język angielski dla naszych Gości. Twórcami scenografii były panie Ewelina Milewska i Elżbieta Majchrzak.  Podziękowania należą się również pani Marii Rałowskiej, panu Maciejowi Ciećwierzowi, panu Andrzejowi Rudnickiemu, pani Małgorzacie Suwald,panu Marcinowi Dysiowi, pani Renacie Żygadło, pani Joannie Banda, pani Marzenie Smolarskiej, pani Bożenie Kułaga, pani Magdalenie Mosoń, panu Sebastianowi Salata, pani Joannie Tkacz, pani Annie Fuszara, pani Monice Michalskiej-Piejko,panu Leszkowi Sobczyńskiemu,pani Annie Szkarłat, pani Alicji Ciećwierz,  pani Joannie Śmieszek. Wielkie słowa uznania i podziękowań należą się Klubowi Seniora Babie Lato z Łagiewnik, z którego Panie  pomogły w organizacji warsztatów pierogarskich dla naszych Gości.Największe podziękowania należą się jednak pani dyrektor, Marioli Początek, która na każdym kroku wspierała projekt, pomagała w jego koordynacji oraz współorganizowała zakończenie wraz z Urzędem Gminy w Łagiewnikach -  panem Wójtem Januszem Szpotem, panią Anną Gaweł i panią Jolantą Kozyrą-Piasecką na czele. Dziękujemy również pani Dyrektor GOKBiS w Łagiewnikach, Izabeli Beno oraz pracownikom  za pomoc w organizacji imprezy.

Koordynatorem projektu w Zespole Szkół Samorządowych była Pani Anna Grabowska, która otrzymała podziękowania za swoją pracę od dyrekcji szkoły, władz samorządowych i młodzieży.  Podziękowania i pamiątkowe dyplomy otrzymali sponsorzy, którzy w znacznym finansowym stopniu pomogli w realizacji projektu. (państwo Adam i Bogumiła Tadeusiakowie, pan Paweł Wrożyna, państwo Adam i Agnieszka Juraszek, państwo Jarosław i Wioletta Tyniec, pan Franciszek Banda, państwo Jan i Marianna Jakubowscy, państwo Radosław i Kinga Łabudowie, państwo Michał i l Laura Ciećwierzowie, państwo Sebastian i Gizela Wochnikowie, państwo Zbigniew i Maria Kolankowscy, pan Wiktor Początek, państwo Stanisław i Alicja Szawan, pani Krystyna Mechedin ) Zagraniczna młodzież ze swoimi wychowawcami przez tydzień gościła w rodzinach łagiewnickich uczniów. Słowa uznania należą się młodzieży i Ich rodzinom za znaną polską gościnność dla zagranicznych gości oraz zaangażowanie się w  zorganizowanie wyjątkowej uroczystości kończącej projekt.

Tadeusz Szot i Anna Grabowska

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ey9a9e3Y4es

https://www.youtube.com/watch?v=X-6mQcuy5TE

https://www.youtube.com/watch?v=ClkFSpSqras

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 19.10.2017 00:00
piątek, 13.10.2017 10:00
4
wtorek, 10.10.2017 17:17
piątek, 6.10.2017 17:55
19
poniedziałek, 4.9.2017 14:05
3
piątek, 28.4.2017 13:39
poniedziałek, 10.4.2017 08:53
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Mechanika AUTO HAMMER
Mechanika AUTO HAMMER
Miral
Miral
Tomograf3D
Tomograf3D
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar