Wypadł Ci dysk? Czy aby na pewno?

środa, 15.11.2017 14:54 12059

Czym jest dyskopatia?

Jest szerokim pojęciem obejmującym schorzenia krążka międzykręgowego, potocznie nazywanego dyskiem. W dużym uproszczeniu, dyskopatią nazywamy chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Termin ten, często jest używany w przypadku zarówno ostrych jak i przewlekłych bóli pleców. Dyskopatia jednak, to nie osobna jednostka chorobowa a zespół objawów, które są konsekwencją uwypuklenia jądra miażdżystego powodując ucisk i drażnienie korzeni nerwowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego. Wiele razy pytając pacjenta z jakim problemem do mnie przychodzi, usłyszałem: „dysk mi wypadł”. Jest to oczywiście mit! Dysk nie może wypaść z kręgosłupa. Krążek międzykręgowy jest na stałe przytwierdzony pomiędzy dwoma, sąsiadującymi ze sobą segmentami kręgosłupa poprzez tzw. blaszki graniczne. Zatem powszechne „wypadnięcie” to nic innego, jak rozerwanie pierścienia włóknistego, skutkujące rozlaniem się galaretowatego jądra miażdżystego na zewnątrz dysku. Choć definicja wydaje się prosta, wielu pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową dysku zastanawia się, co dokładnie dla nich oznacza ta diagnoza.

Często słyszę od moich pacjentów pytania:

  • Jeśli mam ból po trzydziestce, to co będzie później?
  • Czy grozi mi paraliż? Czy skończę na wózku inwalidzkim?
  • Czy powinienem ograniczyć moje działania? Czy nadal mogę uprawiać sport?
  • Czy choroba rozprzestrzeni się na inne części kręgosłupa?
  • Czy zdegenerowane dyski spowodują jakieś trwałe uszkodzenie?
  • Czy operacja jest nieunikniona?

Diagnoza „choroby zwyrodnieniowej dysku” jest alarmująca dla wielu pacjentów, ponieważ brzmi ona jak postępująca, groźna choroba. Prawdopodobnym źródłem nieporozumień jest określenie „choroba”, które w rzeczywistości jest mylące, ponieważ zwyrodnienie dysku nie jest chorobą a raczej stanem degeneracyjnym, który może, choć wcale nie musi prowokować bólu z uszkodzonego krążka międzykręgowego.

Degeneracja dysku jest naturalną częścią procesu starzenia się, a wraz z upływem czasu u wszystkich ludzi można wykazać większe lub mniejsze zmiany dyskowe. Jednak nie u wszystkich osób występują objawy. W rzeczywistości choroba zwyrodnieniowa dysku ma dość zmienny charakter i nasilenie.

Ważne jest, aby pamiętać, że bagatelizowanie zmian zwyrodnieniowych w obrębie krążka międzykręgowego, może prowadzić do przyspieszenia wystąpienia dodatkowych schorzeń kręgosłupa, np. takich jak:

- Stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego, co prowadzi do ucisku rdzenia kręgowego;

Spondylolisteza czyli kręgozmyk – jeśli dopuścimy do dużej degeneracji krążka międzykręgowego, może dojść do niestabilności międzystawowej, czego konsekwencją jest przemieszczenie lub ześlizg całego kręgu (lub jego części) dobrzusznie (w przód) względem kręgu leżącego poniżej.

Jedno jest pewne - jeśli jesteśmy w stanie zapobiec szybkiej degeneracji krążka powinniśmy zrobić wszystko, żeby na własnej skórze nie przekonać się, „czy dysk może wypaść”. Pamiętajmy, że dyskopatia nie zawsze jest bolesna, jednak ten stan nie będzie trwał wiecznie. Dzięki skutecznej fizjoterapii i profilaktyce w życiu codziennym można długo cieszyć się sprawnością i funkcjonowaniem bez bólu.  

Zapraszam na wizytę,
Bartosz Juraszek

www.bartoszjuraszek.pl