Święto miodu i "Trebunie Tutki" w Dzierżoniowie

poniedziałek, 17.7.2017 10:20 2388 0

Już po raz 17 obchodzić będziemy w Dzierżoniowie święto miodu. Jarmark Pszczelarski „Miodobranie” odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia. Jak co roku będzie okazją nie tylko do zaopatrzenia się w różne rodzaje złotego daru pszczół, ale też poznania ludowej kultury z Polski, Rumunii, Węgier, Ukrainy i Rosji.

Stoiska pszczelarskie i rękodzieła artystycznego staną w centrum miasta. Będzie się na nich można zaopatrzyć w miody pitne, miody o różnych smakach i z dodatkami, sprzęt dla pszczelarzy, woskowe świece i kosmetyki oraz artystyczne drobiazgi – ceramikę, ozdoby szklane, wiklinę, biżuterię i inne wyroby ludzkich rąk i talentu.

Pierwszego dnia występy na scenie zainauguruje o godz. 14.00 Chór Kanon. Po nim odbędzie się 28 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”, podczas którego wystąpią zespoły folklorystyczne z Ukrainy, Rumunii, Węgier i Polski.

Gwiazdą pierwszego dnia Miodobrania będzie grupa "ENEJ", która wystąpi o godz. 20.00. Zwycięzcy programu Must Be The Music to wybuchowa mieszanka muzyków. Zespół tworzy energetyczną muzykę na pograniczu folku i ska, wzmocnioną rockowym brzmieniem oraz niezmiennie ukraińską nutą.

Niedziela 27 sierpnia rozpocznie się na Jarmarku Pszczelarskim występami Zespołów Folklorystycznych z Ukrainy i Rumunii o godz. 14.00. Następnie o godz. 15.00 odbędzie się koncert Miejskiej Orkiestry Dętej. Po nim wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Bugojno z Bośni/Hercegowiny. Później o godz. 18.30 będzie można podziwiać na scenie zespół Luiku z Ukrainy. Luiku proponuje słuchaczom niesamowitą potrawę: mix kilku kultur muzycznych regionu Zakarpacia: ukraińskiej, tureckiej, polskiej, węgierskiej, rumuńskiej oraz bałkańskiej. Wielobarwna muzyka rozprasza codzienne troski, pozwala zapomnieć się w tańcu.

Wieczór należeć będzie do zespołu "Trebunie Tutki", których występ rozpocznie się o godz. 20.30. Tej grupy nie trzzeba z pewnością nikomu przedstawiać. Muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata w Europie, a także Azji i Ameryce Płn. Charakterystyczne aranżacje zespołu opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej, specyficznym stylu wykonawczym. Współpracują z wieloma artystami w kraju i za granicą.

Źródło: UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)