komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

niedziela, 21 stycznia 2018

Agnieszki, Jarosława

Sołectwo Oleszna upokorzone na Dożynkach Wojewódzkich 2017

wtorek, 12.9.2017 10:15 , komentarze: 24 , odsłony: 19008
kategorie artykułu:

Zapraszamy do zapoznania się z listem Sołectwa Oleszna (gmina Łagiewniki) i oświadczeniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

                                               List Sołectwa Oleszna

Piszę tą wiadomość ponieważ czujemy się zażenowani i urażeni poprzez złe zachowanie organizatorów i jury konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy naszego województwa.

Pokrótce postaram się nakreślić co w naszym mniemaniu jest niesprawiedliwe. Jako sołectwo Oleszna reprezentowaliśmy powiat dzierżoniowski przybyliśmy do Urazu (miejscowość która organizowała w/w uroczystość) w wyznaczonym przez organizatorów czasie, zaprezentowaliśmy wieniec według wymagań. I tu do tej części żadnych zastrzeżeń mieć nie możemy.

Sytuacja do której zmierzam zaczęła się po ogłoszeniu wyników (chcę podkreśli tutaj że nie neguję podjętych decyzji o zajętych miejscach), we wszystkich stopniach, zaczynając od dyplomów poprzez wyróżnienia aż do podium zostaliśmy pominięci (co dziwi wielce, ledwie godzinę wcześniej wyczytywano nas by zaprezentować nasz wieniec).

Wyglądało na to że o nas zapomniano i dlatego pominięto. Na nasze próby i interwencje aby choć sprostowano pomyłkę by zaznaczyć naszą obecność wygłosić krótkie przeprosiny z estrady całe Jury i organizatorzy próbowali nas uciszyć i zatuszować sprawę.

Nasze wezwania do naprawienia błędu pozostały bez odzewu, a usta miały nam zamknąć podarki oraz dyplom które wręczono nam ukradkiem w namiocie.

Kończąc cały wywód pragnę podkreślić że zaistniała sytuacja nie powinna  mieć miejsca, komisja nie powinna chować się w namiocie i udawać że nic się nie stało, po naszej interwencji powinni ze skruchą na scenie przed wszystkimi zgromadzonymi wyjaśnić pomyłkę a nie tuszować i uciszać, do dziś nie doczekaliśmy się jakichkolwiek przeprosin.

Na koniec proszę zrozumieć że zrobienie wieńca zawsze idzie w parze z dużym wysiłkiem wszystkich osób z tym przedsięwzięciem związanych.

Mając ten wysiłek na uwadze uważam że każdemu (kto przyczyni się do powstania wieńca ) należy się szacunek.

A tu w opisanej sytuacji z tego nas ograbiono, traktując z góry jako niepotrzebnych, skutecznie podcinając skrzydła i chęci do zwiększonego wysiłku na rzecz zachowania naszej kultury i obyczajów.

Proszę mając na uwadze mój list o zwrócenie uwagi na działania i  postępowanie komisji i organizatorów tegorocznych wyborów najpiękniejszego wieńca naszego województwa.

Poniżej dołączam link z amatorskim nagraniem na którym jest nagranie rozdanie nagród (2:10:50 sek)
https://www.youtube.com/watch?v=sevQsjXHmr8


      Z pozdrowieniami

mieszkańcy Sołectwa Oleszna.

                                           Foto.: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Wieniec Sołectwa Oleszna

           Oświadczenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

W nawiązaniu do maila i zarzutów Grupy wieńcowej reprezentującej Powiat Dzierżoniowski, Gminę Łagiewniki; sołectwo Oleszna z przykrością informuję, że podczas wręczania pierwszego dyplomu „za udział” wkradł się błąd i zamiast przeczytać nazwę powiatu, gminy i sołectwa, które uczestniczyło w konkursie. Przeczytano tytuł dyplomu tj. miejscowość Uraz i gmina Oborniki Śląskie. Zamieszanie z tym związane spowodowało, że dyplom i upominek został odłożony na bok i dopiero na końcu ceremonii rozstrzygnięcia konkursu Pani Wicemarszałek Ewa Mańkowska oraz Pan Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej wręczyli dyplom i upominek przedstawicielce Grupy wieńcowej reprezentującej Powiat Dzierżoniowski.

Sytuacja ta nie miała nic wspólnego z brakiem szacunku dla grup wieńcowych, czy nie docenianiem przez organizatorów, a tym bardziej Komisję konkursową, ogromu pracy i wysiłku jaki został włożony w przygotowanie poszczególnych wieńców dożynkowych. Z roku na rok wieńce dożynkowe są coraz piękniejsze, coraz staranniej wykonane i ogromna większość z nich spełnia wszystkie wymagania regulaminu konkursowego. Dlatego decyzja o przyznaniu nagród i wyróżnień jest z każdym rokiem coraz trudniejsza. Dziś naprawdę drobne niuanse decydują, że akurat ten a nie inny wieniec zwycięża w konkursie. Komisja kilkukrotnie wraca do poszczególnych wieńców by wybrać ten, który najlepiej odpowiada wymaganiom konkursu w Spale.

Wielokrotnie ze sceny zarówno Pani Wicemarszałek Ewa Mańkowska, jak i Przewodnicząca Komisji konkursowej Pani Elżbieta Berendt kustosz Muzeum Etnograficznego podkreślały, że bez kultywowania tradycji dożynkowych, w tym miedzy innymi wyplatania wieńców, dożynki stały by się kolejnym festynem, a tylko dzięki poświęceniu, zaangażowaniu i trudowi grup wieńcowych, mamy do czynienia z tradycyjnym świętem plonów i możemy podziwiać podczas tego największego rolniczego święta, tak wspaniale wyplecione wieńce dożynkowe; przepięknie wypieczone ozdobne chleby dożynkowe, a czasem nawet posłuchać tradycyjnego ośpiewywania wieńca dożynkowego.

Dożynki zarówno te wojewódzkie, jak i powiatowe, gminne czy sołeckie nie miały by racji bytu bez zaangażowania rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, bez Państwa udziału i wielu godzin poświęconego na przygotowania czasu tradycja dożynkowa prędzej czy później odeszłaby w zapomnienie, a do tego przy Państwa zaangażowaniu nie możemy dopuścić.

Pozostaje nam jako organizatorom oraz przedstawicielom Komisji konkursowej wyrazić swoje głębokie ubolewanie w związku z zaistniałą sytuacją i jedyne co możemy teraz uczynić to z całego serca przeprosić grupę wieńcową reprezentującą Powiat Dzierżoniowski; Gminę Łagiewniki; sołectwo Oleszna za nie wyczytanie, podczas rozstrzygnięcia konkursu, że ww. sołectwo otrzymało dyplom i upominek za udział w konkursie na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy podczas Dożynek Wojewódzkich w Urazie.

 

 

Wasze komentarze

:*
niedziela, 17.09.2017 18:43 autor: Twórca
ALE PROBLE<!!i Co Teraz będzie?Jak Zyc?
czwartek, 14.09.2017 14:17 autor: ewa
Zdradzeni o świcie...
środa, 13.09.2017 18:36 autor:
Jesteśmy dumni z naszego wieńca ,tym bardziej że uznany za...
środa, 13.09.2017 07:18 autor: przyjaciółka...
TO MORZE BYC AFERA WJENKSZA NISZ AMBERT GOLT
wtorek, 12.09.2017 20:40 autor: AŁTOR
kto murzyna ma u tego murzyn gra
wtorek, 12.09.2017 10:48 autor:
Murzyn a nie murzyn.Ortografia!
wtorek, 12.09.2017 17:45 autor: fw
Jakiż piękny wieniec!!!
wtorek, 12.09.2017 12:29 autor:
Komisja jak rodem z lat 80 tych Alternatywy 4
wtorek, 12.09.2017 11:10 autor: Bareja
sobota, 20.1.2018 00:00
piątek, 19.1.2018 16:39
piątek, 19.1.2018 16:00
3
piątek, 19.1.2018 15:54
piątek, 19.1.2018 13:03
piątek, 19.1.2018 11:39
2
piątek, 19.1.2018 10:38
czwartek, 18.1.2018 14:59
2
czwartek, 18.1.2018 14:56
5
czwartek, 18.1.2018 10:56
5
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Tomograf3D
Tomograf3D
Miral
Miral
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Mechanika AUTO HAMMER
Mechanika AUTO HAMMER
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca