komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

Promocja "Rocznika Dzierżoniowskiego"

środa, 17.5.2017 18:00 , komentarze: 0 , odsłony: 3285
kategorie artykułu:

17 maja w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie odbyła się promocja "Rocznika Dzierżoniowskiego". Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Miejskie Dzierżoniowa oraz Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa.

- Kolejny rok za nami, zamyka on najważniejsze wydarzenia w samym Dzierżoniowie ale także na terenie ziemi dzierżoniowskiej. Próbujemy je zapamiętać za pomocą Rocznika. Rocznik Dzierżoniowski ukazuje się już od 26 lat. Zawsze jest w nim fragment dotyczący historii miasta i regionu a także wydarzeń mających miejsce w okresie, który jest za nami. Pewną nowością będą treści reprezentowane przez inne nasze samorządy, czyli gminy ościenne, bo na przykład nigdy nie były prezentowane Łagiewniki. We współpracy ze Starostwem Dzierżoniowskim, z gminą Łagiewniki, samorządami Piławy Górnej, Pieszyc i miasta Dzierżoniowa dokonaliśmy kompendium zbiorczego wydarzeń w tych miejscowościach. Wszystkie w zasadzie informacje są nowe, niepowtarzalne, oparte na nowej historii. W tej chwili koncentrujemy swoją uwagę na latach 20 - 30 ubiegłego wieku, nie tak odległych ale wciąż niosących wiele tajemnic. I tak też jest tym razem. Staramy się sprostać wszystkim oczekiwaniom i oprócz wersji książkowej, dla wielu archaicznej można też sięgnąć po wersję elektroniczną - mówi Doba.pl Henryk Smolny, prezes Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa

Tak jak każdy rok jest wyjątkowy dla naszej Małej Ojczyzny, tak wyjątkowe są kolejne edycje Rocznika. Tegoroczny numer otwiera rozdział „Dzieje miasta i regionu. Edukacja regionalna”, w którym będzie można przeczytać  m.in. o konserwacji ołtarza głównego kościoła parafialnego pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie, o znaczeniu Dzierżoniowa w rozwoju tkactwa regionu śląskiego oraz o tradycjach heraldycznych Pieszyc. W 26. tomie tego periodyku publikowane są, jak co roku, stałe działy, w tym kronika miasta oraz - ważne jubileuszowe wydarzenia. W publikacji znalazła się także kronika powiatu oraz zaprezentowano gminy: Łagiewniki, Pieszyce i Piława Górna. Przedstawione zostały także sylwetki osób związanych z regionem. W dziale „Okolice literatury” znajdziemy fragmenty wierszy autorstwa Leszka Tatomira.

Rocznik pamięta o Tych, którzy odeszli i w dziale Tempus fugit…można przeczytać wspomnienia o Jacku Jabrzyku, Zdzisławie Nowaku i Dominice Szafrańskiej.

Foto.: Jarosław Dąbrowski - Doba.pl

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 13 godz temu
21
środa, 21.2.2018 10:05
31
poniedziałek, 19.2.2018 13:14
poniedziałek, 19.2.2018 01:00
10
niedziela, 18.2.2018 23:15
56
niedziela, 18.2.2018 09:25
24
czwartek, 15.2.2018 21:19
59
Tomograf3D
Tomograf3D
Mechanika AUTO HAMMER
Mechanika AUTO HAMMER
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
SKUP AUT
SKUP AUT
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
Miral
Miral
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA