Promocja "Rocznika Dzierżoniowskiego"

środa, 17.5.2017 18:00 4588 0

17 maja w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie odbyła się promocja "Rocznika Dzierżoniowskiego". Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Miejskie Dzierżoniowa oraz Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa.

- Kolejny rok za nami, zamyka on najważniejsze wydarzenia w samym Dzierżoniowie ale także na terenie ziemi dzierżoniowskiej. Próbujemy je zapamiętać za pomocą Rocznika. Rocznik Dzierżoniowski ukazuje się już od 26 lat. Zawsze jest w nim fragment dotyczący historii miasta i regionu a także wydarzeń mających miejsce w okresie, który jest za nami. Pewną nowością będą treści reprezentowane przez inne nasze samorządy, czyli gminy ościenne, bo na przykład nigdy nie były prezentowane Łagiewniki. We współpracy ze Starostwem Dzierżoniowskim, z gminą Łagiewniki, samorządami Piławy Górnej, Pieszyc i miasta Dzierżoniowa dokonaliśmy kompendium zbiorczego wydarzeń w tych miejscowościach. Wszystkie w zasadzie informacje są nowe, niepowtarzalne, oparte na nowej historii. W tej chwili koncentrujemy swoją uwagę na latach 20 - 30 ubiegłego wieku, nie tak odległych ale wciąż niosących wiele tajemnic. I tak też jest tym razem. Staramy się sprostać wszystkim oczekiwaniom i oprócz wersji książkowej, dla wielu archaicznej można też sięgnąć po wersję elektroniczną - mówi Doba.pl Henryk Smolny, prezes Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa

Tak jak każdy rok jest wyjątkowy dla naszej Małej Ojczyzny, tak wyjątkowe są kolejne edycje Rocznika. Tegoroczny numer otwiera rozdział „Dzieje miasta i regionu. Edukacja regionalna”, w którym będzie można przeczytać  m.in. o konserwacji ołtarza głównego kościoła parafialnego pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie, o znaczeniu Dzierżoniowa w rozwoju tkactwa regionu śląskiego oraz o tradycjach heraldycznych Pieszyc. W 26. tomie tego periodyku publikowane są, jak co roku, stałe działy, w tym kronika miasta oraz - ważne jubileuszowe wydarzenia. W publikacji znalazła się także kronika powiatu oraz zaprezentowano gminy: Łagiewniki, Pieszyce i Piława Górna. Przedstawione zostały także sylwetki osób związanych z regionem. W dziale „Okolice literatury” znajdziemy fragmenty wierszy autorstwa Leszka Tatomira.

Rocznik pamięta o Tych, którzy odeszli i w dziale Tempus fugit…można przeczytać wspomnienia o Jacku Jabrzyku, Zdzisławie Nowaku i Dominice Szafrańskiej.

Foto.: Jarosław Dąbrowski - Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)