Ogólnopolski Tydzień Kariery w ZSO w Bielawie

środa, 28.10.2015 09:49 795 0

W dniach 19-25.10.2015 r. w całej Polsce odbywają się różne inicjatywy i przedsięwzięcia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery organizowanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych, w tym roku pod hasłem: „Poznaj swojego doradcę kariery”. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie po raz trzeci włączeni zostali do obchodów Tygodnia Kariery.

W dniu 19 października młodzież klas 1, 2 i 3 LO oraz 3 gimnazjum spotkała się z Koordynatorem Klienta Agencji Pracy Tymczasowej Pollux ze Świdnicy - Roksaną Piotrowską, z pośrednikiem pracy z Punktu Pośrednictwa Pracy OHP - Paulą Florian-Szymańską oraz z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Bielawie - Edytą Stachowicz. Poniedziałkowe spotkanie rozpoczęło się od zapoznania młodzieży z działalnością Agencji Pracy Tymczasowej, Punktu Pośrednictwa Pracy OHP oraz Młodzieżowego Centrum Kariery OHP. Podczas spotkania młodzież miała możliwość poznania zasad pracy doradcy zawodowego oraz pośrednika pracy. Pani Paula udzieliła uczniom informacji na temat projektów realizowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy, przedstawiła aktualne oferty pracy na rynku lokalnym oraz informacje o warunkach zatrudnienia, zasadach rekrutacji, wymaganiach i oczekiwaniach pracodawców, zarówno w kraju, jak i zagranicą.

W klasie 3a, 3b LO (klasa wirtualna) oraz 3 gimnazjum na zajęciach geografii został zrealizowany temat „Struktura zatrudnienia i problem bezrobocia w Polsce”. Poruszono następujące zagadnienia: obliczanie wskaźnika zatrudnienia, charakterystyka ludności w wieku przedprodukcyjnym, produkcyjnym i poprodukcyjnym, szczegółowo omówiona została struktura zatrudnienia w XX i XXI wieku (według sektorów: rolnictwo, przemysł, usługi oraz najnowsza technologia), bezrobocie w Polsce (przyczyny i skutki), struktura polskiego bezrobocia (ze wzg. na wiek, wykształcenie, zamieszkanie itp.).

W klasach 1a, 1b LO na zajęciach historii poruszony został temat „Przemiany gospodarcze i wielki kryzys w okresie międzywojennym”.

Na języku angielskim uczniowie klas LO i gimnazjum uczyli się pisać dokumenty aplikacyjne, zgodne z wymaganiami brytyjskich pracowników. Zapoznali się z brytyjskim rynkiem pracy oraz poszukiwaniem pracy za granicą. Uczniowie dowiedzieli się co trzeba zrobić, żeby założyć firmę w Wielkiej Brytanii.

Na przedmiocie podstawy przedsiębiorczości młodzież klas 1a, 1b LO oglądała film tematyczny „Planowanie kariery zawodowej, czyli jak wybrać zawód”, „Rozmowa kwalifikacyjna”. Uczniowie badali swoje predyspozycje zawodowe, profil osobowości, wypełniali test „Czy jestem przedsiębiorczy” oraz test kwalifikacji zawodowych na platformie kwalifikacji zawodowych Wyższej Szkoły Bankowej (www.kierunekrozwoju.pl). Uczniowie klas 1 LO wykonywali:prezentację multimedialną na temat „Kim będę za 5, 10, 15 lat” ,plakaty na temat „Kim jest doradca zawodowy” lub „Ścieżki kształcenia”.

Przez cały tydzień wychowawcy klas na godzinie wychowawczej poruszali tematykę preorientacji zawodowej prezentując filmy ze strony www.koweziu.edu.pl. Szkolny doradca zawodowy w ramach zajęć z doradztwa zawodowego „Zaplanuj swoją karierę” przeprowadził badania predyspozycji zawodowej w klasach gimnazjum , 1 LO oraz przeprowadził zajęcia z pakietem „Kariera na Maksa”.Zajęcia te miały uświadomić młodzieży, co to są kompetencje i predyspozycje zawodowe i jak ważne jest ich określenie w momencie podejmowania decyzji o wyborze zawodu i dalszej ścieżki kształcenia.

W dniu 23 października młodzież klas 2 i 3 liceum i 3 gimnazjum spotkała się z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery z Dzierżoniowa – Joanną Kosowską oraz z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery z Bielawy – Edytą Stachowicz. Pracownice z OHP „uświadomiły młodzieży że specjaliści pracujący w różnych instytucjach pomogą w planowaniu kariery, wyborze zawodu, dalszej ścieżki kształcenia ale również przygotują do procesu poszukiwania pracy. Przy pomocy prezentacji multimedialnej naświetliły sytuację ludzi młodych na współczesnym rynku pracy, omówiły branże i zawody przyszłości. Zwróciły uwagę na kierunki zamawiane, ale również na nowy program powstający w ramach współpracy uczelni wyższych z pracodawcami czyli na „Kompetencje zamawiane zamiast kierunków zamawianych”. Działania w ramach programu mają wzmacniać najważniejsze kwalifikacje i kompetencje poszukiwane na rynku pracy, kształcić kreatywnego, otwartego, myślącego obywatela poprzez wzmocnienie kształcenia praktycznego a także rozwój kompetencji interpersonalnych, analitycznych czy przedsiębiorczych”.*

* Tekst: Joanna Kosowska - doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Dzierżoniowie

W dniu 26 października młodzież 2 i 3 liceum oraz 1 gimnazjum spotkała się z urzędniczką, z nauczycielem akademickim, Radną Rady Miejskiej w Bielawie, absolwentką LO w Bielawie – Martą Masyk. Uczniowie usłyszeli jak ważne jest, by w życiu robić to, co się lubi, podążać za marzeniami i realizować swoje pasje, nie poddając się. Radna Marta Masyk opowiedziała młodzieży o pracy urzędnika oraz o pracy w radzie miejskiej Bielawy. Pani Marta rozmawiała z młodzieżą o ich potrzebach i oczekiwaniach wobec miasta oraz o reaktywacji Młodzieżowej Rady Miasta.

Tydzień Kariery miał na celu uświadomienie uczniom, że wybór ich dalszej ścieżki edukacyjnej jest bardzo ważny, bo od tego zależy ich przyszłość zawodowa. Uczniowie właśnie już teraz powinni rozwijać zainteresowania, poznawać swoje predyspozycje i preferencje.

Szkolny Doradca Zawodowy
     Marzena Kubera

Dodaj komentarz

Komentarze (0)