komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

Oczy i uszy neurologa

czwartek, 12.10.2017 00:00 , odsłony: 4657
kategorie artykułu:

Od początku roku w Dzierżoniowie można wykonać badania EEG, EMG i Doppler USG tętnic mózgu wraz z konsultacją neurologiczną. Taką możliwość mamy dzięki specjaliście neurologowi Piotrowi Iwaszko. Praktykuje neurologię od 2008 roku. Jest wieloletnim asystentem Oddziału Neurologicznego i Udarowego, członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej.

Panie doktorze, skąd zainteresowanie medycyną i neurologią?

Można powiedzieć, że wyssałem je z mlekiem matki, która jest lekarzem, neurologiem dziecięcym. Od lat szkolnych miałem kontakt z medycyną, pomagając rodzicom w rejestracji prowadzonego przez nich centrum medycznego. Z podziwem patrzyłem na pracujących tam lekarzy, zaznajamiałem się ze specyfiką pracy, z cierpiącym człowiekiem, uczyłem kontaktu z chorymi. Neurologia zafascynowała mnie w czasie studiów szerokim zakresem chorób, którymi się zajmuje.

Z jakimi problemami zgłaszają się do neurologa pacjenci?

Jak już wspomniałem, są to przeróżne schorzenia: bóle głowy, utraty przytomności, zawroty głowy, zasłabnięcia, bóle kręgosłupa, pogorszenie pamięci, drętwienia rąk, nóg oraz ogólnie pojęte pogorszenie samopoczucia i sprawności ruchowej. We wszystkich przypadkach wymagane jest zebranie wywiadu i badanie stanu neurologicznego, zwane konsultacją neurologiczną. Poszczególni pacjenci wymagają także specjalistycznych badań, które wykonuję w trakcie wizyty w moim gabinecie lub ustalam w dogodnym dla nich terminie.

Co to za badania i czy potrzeba na nie skierowania?

Zarówno konsultacje neurologiczne jak i badania dodatkowe są dostępne bez skierowania. Wykonuję badanie naczyń mózgowych metodą USG Dopplerbadanie czynności mięśni i nerwów metodą neurograficzną i miograficzną oraz badanie czynności mózgu EEG.

Którzy pacjenci mogą wymagać oceny przepływu mózgowego?

Dopplera tętnic mózgowych wymaga szeroka grupa pacjentów z zawrotami i bólami głowy, zasłabnięciami i utratami przytomności, a szczególnie osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę, ponieważ jest to doskonała metoda wykrywania w organizmie miażdżycy. Jednocześnie w wielu przypadkach pomaga przewidzieć i zapobiec udarowi mózgu. Samo badanie jest najczęściej wykonywane przeze mnie podczas konsultacji nowoczesnym aparatem USG SonoScape i pozbawione jakichkolwiek działań niepożądanych, no może poza specyficznymi dźwiękami, które często niepokoją pacjentów, a dla mnie są ważnym jego elementem. Neurolodzy mówią, że każda tętnica ma swoją melodię. Śmiało można stwierdzić, że to takie uszy neurologa.

Skoro ma pan już uszy, to co jest oczami neurologa?

Badanie EMG. Dotychczas nie było możliwości jego wykonania w Dzierżoniowie, pacjenci musieli jechać daleko. W gabinecie posiadam nowoczesny komputerowy aparat EMG Daymed, który pozwala mi zobaczyć pracę nerwów i mięśni, wręcz zaglądnąć do ich wnętrza. To bardzo ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy, nie tylko neurologowi, ale też innym specjalistom, z którymi współpracuję, np. endokrynologowi w przypadku tężyczki czy ortopedzie w przypadku zespołu cieśni nadgarstka.

No właśnie, kto powinien pomyśleć o wykonaniu EMG?

Najczęściej zgłaszają się pacjenci z bólem i drętwieniem rąk, nóg, u których istnieją zespoły cieśni np. nadgarstka czy stępu. Diagnostyki EMG wymagają osoby z niedowładami czyli osłabieniem siły mięśniowej oraz po urazach, złamaniach kończyn. Często pomocne dane uzyskuje się w przypadku bólu kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. U osób z cukrzycą jest to jedyna metoda pozwalająca rozpoznać polineuropatię cukrzycową, a chorujący na tarczycę wymagają oceny w kierunku tężyczki. Ponadto można rozpoznać wiele innych schorzeń jak np. miastenia, miotonia czy miopatia charakteryzujące się przewlekłym zmęczeniem i ogólnym osłabieniem.

Wiele osób wymagających pomocy neurologa jest unieruchomionych, np. po udarze.

Tak, to duży problem, nie tylko dla chorych, ale także ich opiekunów. W ramach prowadzonej przeze mnie praktyki udzielam także konsultacji w ramach wizyt domowych. To często jedyna możliwość pomocy unieruchomionym przez chorobę osobom.

Jak można się panem skontaktować?

Pracuję w Specjalistycznym Centrum Medycznym DIAGNOSIS w Dzierżoniowie przy ulicy Sikorskiego 11, a rejestracja jest prowadzona pod telefonem 74 831 93 90.

Dziękuję za rozmowę.

 

 
poniedziałek, 19.2.2018 13:14
poniedziałek, 19.2.2018 01:00
9
niedziela, 18.2.2018 23:15
56
niedziela, 18.2.2018 09:25
23
czwartek, 15.2.2018 21:19
58
czwartek, 15.2.2018 09:15
środa, 14.2.2018 15:41
35
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
HURTOWNIA SIGMA
HURTOWNIA SIGMA
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Tomograf3D
Tomograf3D
Okna Wochnik
Okna Wochnik
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
Mechanika AUTO HAMMER
Mechanika AUTO HAMMER
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
SKUP AUT
SKUP AUT
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Miral
Miral
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie