komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

wtorek, 23 stycznia 2018

Ildefonsa, Rajmunda

Miasta nie mają budżetów obywatelskich. Zmienić to można dzięki akcji „Masz Głos”

czwartek, 21.9.2017 13:36 , komentarze: 0 , odsłony: 666
kategorie artykułu:

Na 91 miast w województwie dolnośląskim aż 64 nie ma budżetu obywatelskiego, narzędzia, które oddaje część pieniędzy na inwestycje w ręce mieszkańców. – To powinno się zmienić, bo takie są po prostu trendy w samorządzie – mówi Grzegorz Wójkowski, koordynator akcji „Masz Głos”, która wspiera lokalnych społeczników w działaniach mających na celu utworzenie budżetu obywatelskiego w tych miejscowościach, gdzie dotychczas nie funkcjonuje lub jego ewaluację i poprawę tam, gdzie jest już realizowany.

W Bierutowie mieszkańcy mają do dyspozycji w ramach Budżetu Obywatelskiego 30 tys. zł, a we Wrocławiu aż 25 mln zł. Jednak wciąż jedynie 27 z 91 miast w regionie może się pochwalić tym coraz popularniejszym w Polsce narzędziem. – To mieszkaniec decyduje, czego potrzebuje w swojej okolicy, przygotowuje projekt i go promuje, a ostatecznie mieszkańcy danej okolicy decydują czy chcą powstania np. placu zabaw, remontu drogi czy np. budowy tężni solankowej – tak ideę budżetów obywatelskich opisuje Iwona Nowak ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

Niestety aż 59 miast w województwie dolnośląskim nie oddało jeszcze pieniędzy w ręce mieszkańców, a kolejne pięć zdecydowało się zrezygnować z tej formy partycypacji. W gminie Milicz budżet, choć był bardzo popularny, zniknął z powodu problemów finansowych, natomiast w Strzelinie, według słów pani Burmistrz, został jedynie „zamrożony”, z powodu innych, pilnych inwestycji. Z budżetów obywatelskich zrezygnowano także w Górze, Obornikach Śląskich oraz Wołowie.

Z drugiej strony od przyszłego roku budżet obywatelski pojawi się w Piławie Górnej. Coraz bliżej wprowadzenia tego mechanizmu jest też Złotoryja. Z kolei w Prusicach i Sycowie realizacja budżetu obywatelskiego wpisana jest w strategię rozwoju gminy, więc może mieszkańcy tych gmin także będą mogli w końcu samodzielnie decydować o sposobie wydawania części publicznych pieniędzy.

- „Masz Głos” to idealna akcja nie tylko dla tych mieszkańców, którzy chcą, aby w ich mieście pojawił się budżet obywatelski, ale także dla osób, które chcą się zaangażować w ewaluację i poprawę budżetów już funkcjonujących  - mówi Grzegorz Wójkowski, koordynator akcji Masz Głos w woj. dolnośląskim. - Zdajemy sobie sprawę, że niemała część działających budżetów obywatelskich wymaga wprowadzenia zmian. Jeśli tak się nie stanie, to kolejne samorządy mogą pójść drogą tych miejscowości, które już z niego zrezygnowały, co byłoby dużą szkodą dla budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Tak więc, w ramach akcji Masz Głos ważne jest dla nas nie tylko powstawanie nowych budżetów obywatelskich, ale także ulepszanie tych, które już są realizowane – zapewnia Wójkowski.

Wziąć sprawy w swoje ręce

Każda edycja akcji „Masz Głos” trwa około dziesięciu miesięcy i przez cały ten czas wszyscy uczestnicy są wspierani przez ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Przy organizacji swoich działań mogą skorzystać z ich doświadczenia, zasięgnąć rady i pomocy m.in. w aktywizowaniu swoich społeczności lokalnych, dowiedzieć się jak, budować dialog mieszkańców z samorządem, a także jak się integrować wokół rozwiązywania problemów w gminie.

W akcji mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy organizujący się w grupy nieformalne, a także młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i sołectwa, media, szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, portale informacyjne i wszyscy, którym zależy na aktywizowaniu społeczności lokalnej.

Udział w akcji jest bezpłatny. Zapisy przyjmowane są do 30 września a stronie www.maszglos.pl.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 min temu
dzisiaj, 3 min temu
dzisiaj, 6 godz temu
dzisiaj, 8 godz temu
7
poniedziałek, 22.1.2018 11:50
poniedziałek, 22.1.2018 10:35
poniedziałek, 22.1.2018 09:52
2
poniedziałek, 22.1.2018 09:49
Mati Autogaz
Mati Autogaz
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Mechanika AUTO HAMMER
Mechanika AUTO HAMMER
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Tomograf3D
Tomograf3D
Miral
Miral
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status