Łagiewniki: pomnik „Poległym za Ojczyznę” będzie jak nowy

niedziela, 8.4.2018 19:00 4778 3

2018 – to rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Łagiewnikach jest pomnik, pod którym z okazji rocznic i uroczystości państwowych spotykamy się, składamy kwiaty, wieńce i zapalamy znicze. Pomnik został wybudowany w celu upamiętnienia ofiar wojny prusko-francuskiej w 1870-71 r. Znajduje się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pomnik i otoczenie wokół niego zmieniało się, co widać na zdjęciach. Dopiero w roku 1990 nowo wybrana Rada Gminy Łagiewniki postanowiła zadbać o tą ciekawą budowlę, zlokalizowaną w centralnym miejscu Łagiewnik. Inicjatorem tej zmiany był sekretarz Urzędu Gminy Maciej Weznerowicz wraz z radnymi Piotrem Adamem Tadeusiakiem i Tadeuszem Szotem.

Pomnik przy kościele różni się od swojego wzorca. Jest na nim umieszczony krzyż, orzeł w koronie, tablica pamiątkowa i tabliczki z miejscami bitew i kaźni II wojny światowej oraz ziemia z tych miejsc. Autorem napisu na tablicy „NIGDY WIĘCEJ WOJNY TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG”, jest Pani Roma Gacek - będąca wtedy Kierownikiem Biblioteki Gminnej. Całe przedsięwzięcie poświęcenia, upamiętnienia i nadanie nazwy pomnika „Poległym za Ojczyznę”, możliwe było dzięki wsparciu i zaangażowaniu ówczesnego proboszcza ks. Bogdana Czemplika. Uroczyste obchody Święta Niepodległości 11 listopada 1990 roku uświetniła Orkiestra Śląskiego Okręgu Wojskowego, która również grała na mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz prowadziła uczestników uroczystości pod pomnik. W czasie poświęcenia pomnika i tablicy odegrała Hymn Polski. (Film z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=u6KusvB95Rc)

28 lat od ostatniego remontu pomnika to dość długo i widoczne są zmiany, jakie pozostawił na pomniku upływający czas.

W 2017 roku Rada Gminy Łagiewniki uchwalając budżet na rok bieżący zarezerwowała w nim pieniądze na odnowienie i przebudowę pomnika. Pomnik znajduje się przy bardzo ruchliwej drodze krajowej nr 8. Składanie wieńców i kwiatów wymagało czynić to od strony drogi. Stwarzało to duże zagrożenie dla uczestników uroczystości. Projektant postanowił zrezygnować z ogrodzenia pomnika, aby dojście możliwe było z każdej strony. Po uzyskaniu wszystkich zezwoleń na przeprowadzenie przebudowy pomnika nadszedł czas na realizację projektu.

22 marca 2018 Gmina Łagiewniki wystąpiła z zapytaniem ofertowym do kilku podmiotów gospodarczych na wykonanie przebudowy placu wokół pomnika oraz oczyszczenie pomnika, zlokalizowanego przy ul. Nadrzecznej, na działce nr 442/11 w miejscowości Łagiewniki. W zapytaniu szczegółowo opisano rodzaj wykonanych prac. 

W skład robót m.in. wchodzą: rozbiórka ogrodzenia i starej nawierzchni wokół pomnika, wykonanie i montaż stopni granitowych płomieniowanych na fundamencie, wokół pomnika, wykonanie i ułożenie płyt granitowych płomieniowanych o wym.: 100 cm x 100 cm x 5 cm – o pow. ok.160 m2, oczyszczenie całości pomnika przez piaskowanie wraz z usunięciem uszkodzonych fug i ponownym fugowaniem, demontaż i ponowny montaż tabliczek granitowych z nazwami miejsc pamięci, wykonanie tablicy granitowej czarnej polerowanej o wym.: szer. 40 cm x wys. 60 cm x gr. 3 cm, na tablicy wykuty napis o treści: „100 – lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PAŃSTWA POLSKIEGO 1918 – 2018”

W zapytaniu zwrócono uwagę, aby prace prowadzić z należnym szacunkiem i godnością dla miejsca pamięci. Należy zachować grunt wokół pomnika, w którym złożono ziemię z różnych miejsc kaźni Narodu Polskiego.

5 kwietnia ze złożonych ofert wybrano przyszłego wykonawcę tj. Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowo – Handlowe, Eva Czesław Berezicki z Piławy Górnej. Przewidywany termin przebudowy pomnika od 20 kwietnia do 20 lipca 2018 r.

To nie koniec zmian w okolicach kościoła i pomnika. Jak mówi kierownik Referatu Budownictwa Urzędu Gminy inż. Antoni Buczak – jesteśmy ku końcowi ustaleń, uzgodnień i wyłaniania wykonawcy chodnika, który będzie otaczał obecny plac zabaw przy ul. Nadrzecznej. Chodnik biegnący od ulicy Kłodzkiej do mostku przy ul. Nadrzecznej o długości 185 m i szerokości 2 m wykonany będzie z kostki betonowej prostokątnej 20x10x6 cm.

Należy się cieszyć, że centralny plac w Łagiewnikach, zlokalizowany przy kościele i głównej drodze wojewódzkiej jeszcze przed ważnymi uroczystościami nabierze nowych kolorytów.
                                                                                                                            
Tadeusz Szot

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Psychopata niedziela, 05.08.2018 13:08
Czy to ten weznerowicz co stóżuje w Impelu?
niedziela, 15.04.2018 09:38
Taka teraz moda na pomniki, ekshumacje, uroczystości, sekty. Ciekawe czy w świątyniach ruszyła już kampania wyborcza ;-)
czwartek, 12.04.2018 15:11
Rok cudów!!! I tak cyklicznie przed każdymi wyborami...