komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

poniedziałek, 19 marca 2018

Józefa, Bogdana

Dzierżoniów: pomaga seniorom już od 40 lat

piątek, 17.11.2017 16:14 , komentarze: 2 , odsłony: 744
kategorie artykułu:

Dom dziennego pobytu dla seniorów w Dzierżoniowie obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia  istnienia. Najpierw działał jako Dzienny Dom Pomocy Społecznej, potem Dzienny Dom Senior-Wigor, a obecnie Dzienny Dom Senior+. Zapewnia osobom starszym i samotnym godziwe warunki bytowe, wspiera rozwojowo, zdrowotnie i emocjonalnie.

Zaczął swą działalność w zabytkowej willi przy ulicy Krasickiego 25 (willa „Radość Marty”) 2 listopada 1977 r. W kwietniu 1990 r. powołano do życia Ośrodek Pomocy Społecznej (OPS), w którego strukturze organizacyjnej wyodrębniono Dzienny Dom Pomocy Społecznej. W tym okresie placówka dziennej opieki współdzieliła budynek przy ulicy Krasickiego z Ośrodkiem Pomocy Społecznej aż do 25 stycznia 2010 r., gdy wydzielono ją jako odrębną jednostkę organizacyjną miasta. Pozyskano wtedy nowe sale do terapii zajęciowej i rehabilitacji. Dla usprawnienia funkcjonowania placówki przeprowadzono prace remontowe obejmujące przebudowę części pomieszczeń i prace konserwacyjno-renowacyjne, które przywróciły pierwotny układ architektoniczny wnętrza budynku.

W ciągu kolejnych lat stopniowo zmieniała się i poszerzała obsada kadrowa osób sprawujących opiekę nad seniorami. W domu zostali zatrudnieni terapeuci zajęciowi, fizjoterapeuci, osoby z personelu administracyjnego, technicznego i gospodarczego.

Funkcjonowanie
Przyjęcie do placówki odbywa się na podstawie skierowania z Ośrodka Pomocy Społecznej. Decyzja zapada w oparciu o postępowanie rozpoczęte z inicjatywy przyszłego pensjonariusza lub innego podmiotu. Dom świadczy swoje usługi od poniedziałku do piątku przez osiem godzin dziennie. Jego podopieczni mają zapewniony ciepły posiłek w porze obiadowej i sporo zajęć.

W programowej działalności domu wiele miejsca poświęca się na poprawę kondycji psychofizycznej pensjonariuszy. Uczestnicy mają dostęp do zajęć nordic walking, jogi, grupowej gimnastyki ogólnousprawniającej oraz ćwiczeń w ramach terapii indywidualnej. Placówka posiada salę do ćwiczeń rehabilitacyjnych wyposażoną w niezbędny sprzęt do kinezyterapii i przybory do rehabilitacji (rower treningowy, stepper, drabinki, materace). Seniorzy mogą korzystać z masaży i zabiegów fizykoterapeutycznych wykonywanych według zaleceń lekarskich. W placówce przyjmuje psycholog. Systematycznie prowadzone są zajęcia terapeutyczne, między innymi trening pamięci, arteterapia, terapia metodą EEG biofeedback, relaksacja, warsztaty terapii manualnej.

Dobre praktyki
Wzorem lat poprzednich w domu organizowane są spotkania okolicznościowe integrujące seniorów, m.in. kolacje wigilijne, śniadania wielkanocne, zabawy taneczne i wycieczki. Seniorzy mają możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju prelekcjach oraz projektach aktywizujących. Rokrocznie placówka realizuje projekty międzypokoleniowe i prozdrowotne. Zwieńczeniem działań na rzecz seniorów, którym liderował Dzienny Dom Pomocy Społecznej, było drugie miejsce dla Gminy Miejskiej Dzierżoniów w konkursie „Samorząd Przyjazny Seniorom – przyjazna administracja 2014”. Rok później za działania domu miasto otrzymało nominację do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP za 2015 rok w kategorii Wspólnota Obywatelska za inicjatywę „Samorząd dla seniorów”.

Zmiany
Trzeba mocno podkreślić zaangażowanie pracowników domu w pozyskiwanie przez gminę środków zewnętrznych z programów ministerialnych „Senior-WIGOR” (w 2016 roku) i „Senior +” (w 2017 roku). Wspomniane dotacje umożliwiły między innymi zakup nowego wyposażenia (na przykład sprzętu AGD, pomocy do terapii zajęciowej i fizykoterapii, sprzętu rehabilitacyjnego, zestawów komputerowych), przeprowadzenie prac remontowych czy realizację zadań merytorycznych (między innymi zajęć ukierunkowanych na utrzymanie lub zwiększenie aktywności ruchowej, integrację społeczną i międzypokoleniową).

Przez cztery dekady Dzienny Dom Pomocy Społecznej przeszedł wiele przeobrażeń organizacyjnych i jakościowych, poważnie rozszerzając profil swojej działalności. Wypełniając szlachetną misję niesienia pomocy potrzebującym, był i jest miejscem przyjaznym i bezpiecznym, w którym seniorzy zawsze otrzymują wsparcie oraz możliwość korzystania z wielu form aktywności. Dzięki temu udało się przełamać negatywne stereotypy na temat starości oraz odbudować społeczny autorytet i pozycję seniorów jako osób z dużym życiowym doświadczeniem, z którego należy korzystać.

Opr. na podst. tekstu B. Hebzdy-Sołogub

Program obchodów 40-lecia placówki:

22 listopada

9.00 - msza okolicznościowa z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Dziennego Domu Pomocy Społecznej w kościele pw. św. Jerzego

10.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy siedzibie Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krasickiego 25

10.40 - film „ 40 lat Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie” - Dzierżoniowski Ośrodek Kultury- sala koncertowa
11.00 - prelekcje - Dzierżoniowski Ośrodek Kultury- sala koncertowa

- „Jak powstrzymać efekty starzenia?” - Dorota Lubera- Szpital Mikulicz w Świebodzicach

- „To jest dla Nas ważne- spotkanie z drugim człowiekiem” - Ewa Gryza- Specjalistyczne Centrum Pielęgnacyjno-Opiekuńcze Ewa-Med

- „Lecznicza moc natury” - Dr Lucyna Górska-Klęk-
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

11.45 - pokaz „Joga dla seniorów” - Dzierżoniowski Ośrodek Kultury- sala koncertowa
12.00 - występ artystyczny ArTrio (harfa, wiolonczela, skrzypce) - Dzierżoniowski Ośrodek Kultury- sala koncertowa
12.30 - poczęstunek
13.00 – zakończenie

Dodatkowo będzie można skorzystać z bezpłatnych porad oraz degustacji na stoiskach promocyjnych Gospodarstwa pasiecznego „Miodzio”, Serowarni w Lutomierzu, gabinetu protetyki słuchu, dietetyki Marty Dochniak „Forma” i specjalistycznego Centrum Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Ewa-Med.

23 listopada

14.00 - koncert fortepianowy Marcin Dominik Głuch (Szwecja) - Kinoteatr „Zbyszek” - wstęp wolny

Źródło: UM Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

Frekwencja murowana ????????
piątek, 17.11.2017 21:44 autor: rysiu
wczoraj, 17 godz temu
7
sobota, 17.3.2018 14:00
9
piątek, 16.3.2018 15:00
5
piątek, 16.3.2018 13:59
1
piątek, 16.3.2018 13:54
3
piątek, 16.3.2018 13:49
8
piątek, 16.3.2018 13:44
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Tomograf3D
Tomograf3D
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
Miral
Miral
CAR-SERVIS
CAR-SERVIS
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC