Bibliotece Gminy Dzierżoniów nadano imię Władysława Stanisław Reymonta

środa, 28.10.2015 09:39 1509 0

Narodu się zwaliło, że i trudno przejść przez izbę. Oczy swoje mam i miarkuję se ździebko, że sporo nas tu dzisiaj się zebrało w tej książnicy zacnej.(…) Ździebko tchu mi brak spoglądając na owe dobra wszelakie i na dobrodziejów i przyjaciół tu zgromadzonych. Będzie galanto, ja, wójt, to wama mówię. Urzędnik jestem i moje słowo to nie ten ptaszek, co sepisknie, fiuknie i tylaś go już widział! – powitał 22 października zgromadzonych gości wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski na uroczystości nadania imienia Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów. Jej patronem został Władysław Stanisław Reymont, autor znanych wszystkim „Chłopów”i mniej znanych utworów, takich jak „Wampir”, czy „Marzyciel”.

Noblista czuwał nad uroczystością, pomagając wszystkim artystom, którzy uświetnili ten dzień. Przed zgromadzonymi gośćmi wystąpili Aurelia Sobczak i prof. dr hab. Stanisław Górka w programie łączącym teksty Władysława Reymonta i zapiski osiedleńców Ziem Zachodnich po 1945 roku. Na scenie pojawili się także śpiewacy i muzycy pod dyrekcją Wojciecha Klausa, którzy na co dzień działają w zespołach zgromadzonych przy bibliotece. Kolorowe zapaski, furkoczące spódnice i wstążki – to musiało się spodobać Reymontowi. Także krótki film o zajęciach we wszystkich filiach, inspirowanych reymontowskim spojrzeniem na świat, nie był mu zapewne obojętny. Chaty wiejskie malowane na szkle i rysowane pastelami, formowanie zwierzątek z siana, szatkowanie kapusty i ubijanie prawdziwego masła, koronka klockowa – na to spoglądała z góry karykatura samego Reymonta autorstwa Szymona Teluka. Dzięki niej zapewne udał się też występ bibliotekarek z wszystkich filii, które układały słowa zaczerpnięte wyłącznie z 7 liter, potrzebnych, aby ułożyć nazwisko patrona.

Goście, wśród których pojawili się m. in. Teresa Świło – Poseł na Sejm RP, Stanisław Jurcewicz – Senator RP, Tomasz Smolarz – Wojewoda Dolnośląski, Tadeusz Samborski – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Jerzy Więcławski – dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Andrzej Tyws – dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Marek Piorun – Wicestarosta Dzierżoniowski – docenili też artyzm przygotowanego dlanich wiejskiego jadła, od którego trudno było odejść, aby wziąć udział w anonimowym teście z wiedzy o Reymoncie. Wprawdzie rok, w którym pisarz otrzymał nagrodę Nobla był wszystkim znany, za to kłopotem okazało się słowo „rejmentować”. Czy to znaczy śmiać się? A może przewodzić? Spieszymy wyjaśnić. Słowo „rejmentować” w gwarach często oznacza przeklinanie.

D.W.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)