Zmiana w Kościele — czy to możliwe?
Niewielka różnica wieku sprawia, że w wielodzietnej rodzinie z łatwością mogliby być braćmi. To ważny obraz, pozwala bowiem dostrzec, że od niemal pół wieku Kościołem kierują trzej synowie tego samego pokolenia – dzieci Kościoła, który trwał za sprawą pobożności dziedziczonej od rodziców, który z jednej strony mierzył się z totalitaryzmami i terrorem, z drugiej zaś – uczył się dopiero zaufania do demokracji, który był ukształtowany przez konserwatywne rozumienie ról społecznych, rodzinnych i płciowych.
– Dominika Kozłowska, redaktorka naczelna miesięcznika ZNAK
***
Pusty plac św. Piotra i pogrążony w modlitwie Franciszek – to jedna z najbardziej symbolicznych scen epidemii.
Wrażenie, jakie wywołała ta scena, pokazuje, że postać biskupa Rzymu wciąż jest ważna zarówno dla wierzących, jak i niewierzących. Jednocześnie wielu z nas coraz bardziej nie może pogodzić się z tym, że Kościół hierarchiczny jest instytucją władzy absolutnej, w której głos świeckich (w tym kobiet) ma niewielkie znaczenie. Że dość bezmyślnie czcimy Jana Pawła II, stawiając mu niezliczone pomniki. Że wciąż zdarza się, iż odwołanie do papieskich słów zamyka dyskusję.
25 maja ukaże się nowy numer miesięcznika „Znak”, w którym zastanawiamy się czy Jan Paweł II i jego następcy to „Ostatni tacy papieże”.
Próbujemy odpowiedzieć na pytania:
Jak kolejni papieże są wykorzystywani w polskiej wojnie kulturowej?
Co budzi dziś wątpliwości w dorobku Jana Pawła II?
Kiedy Kościół dopuści do władzy kobiety?
Odpowiadają:
Cezary Michalski, Janusz Poniewierski i Zuzanna Radzik
W numerze także:
Filozofowie o wirusie. Na ile kryzys zmieni nasze wspólnoty?
Śledź zamiast metafizyki. Jak XVII-wieczni Holendrzy uświęcili codzienność?
Opowiadanie Marii Karpińskiej, autorki Żywopłotów, i przewodnik po nowej polskiej poezji
Komentarze (0)