komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

wtorek, 20 lutego 2018

Leona, Ludomira

Strajk obywatelski - Nie wysyłamy dzieci do szkół!

czwartek, 9.2.2017 09:46 , komentarze: 8 , odsłony: 5394
kategorie artykułu:

Rodzice w wielu polskich miastach protestują przeciwko reformie edukacji i chcą, by każdego 10. dnia miesiąca ich dzieci zostawały w domu na znak protestu. Protest ma odbywać się cyklicznie. Pierwszy strajk zorganizowany przez Zielonogórskie Forum Rodziców i Rad Rodziców odbył się 10 stycznia. 10 lutego mają dołączyć kolejne miasta.

Przypomnijmy: reforma edukacji zakłada powrót do 8 letniej szkoły podstawowej ("wygaszenie" gimnazjów), 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum, powstanie dwustopniowych szkół branżowych i szkół policealnych. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018. Od tego samego roku miałaby być wprowadzana do szkół nowa podstawa programowa, która również budzi wiele wątpliwości.
Dla przykładu Komitet Nauki o Literaturze PAN wieszczy, że działania MEN będą skutkowały „zapaścią czytelnictwa”, bo proponowane kształcenie literackie „nie zakłada samodzielności myślenia, rozwijania umiejętności interpretacji, przyjemności lektury, aktywności czytelniczej; opiera się wyłącznie na przymusie”. 
Społeczne Towarzystwo Oświatowe zwraca uwagę, że na matematyce nie przewidziano nauki o podstawowych konstrukcjach geometrycznych, co jest niezbędne przy omawianiu materiału na fizyce, brak jest układów równań, które są użyteczne przy rozwiązywaniu zadań tekstowych oraz brak konstrukcji geometrycznych, takich jak podobieństwo trójkątów, podobieństwo figur, wielokąty wpisane w okrąg i opisane na okręgu. Wiele zaś zagadnień potraktowano fragmentarycznie - są rozpoczęte i niezakończone, jak np. przekształcenia wyrażeń algebraicznych. Na chemii pominięto zastosowania kwasów i zasad co sprawi, że uczeń będzie znał wzory, nazewnictwo i właściwości tych związków ale bez odniesienia do życia codziennego. Według nowej podstawy uczeń nie musi wiedzieć nic o grafenie, za to omawiać będzie przeróbkę węgla kamiennego. Nie będzie znał zastosowań fizyki w medycynie i nowych technologiach, nie dowie się o nagrodzonych Noblem odkryciach Marii Skłodowskiej-Curie, czy alternatywnych źródłach energii. Nawet teoria Mikołaja Kopernika i wynikająca z niej wiedza o planetach wypadła z podstawy programowej. 
Na braki w podstawie z matematyki zwraca także uwagę Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki, które zauważa że na fizyce uczniowie mają analizować informacje przedstawione w postaci wykresu, podczas gdy w podstawie programowej z matematyki brakuje kształtowania tej umiejętności.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazuje między innymi na brak korelacji między poszczególnymi przedmiotami, co powoduje niemożność poszerzenia kontekstu omawianych zagadnień. Korelacji tej brakuje zarówno w grupie przedmiotów humanistycznych, jak i matematyczno-przyrodniczych.

 

Wasze komentarze

Tak czy siak zmiana szkolnictwa nic nie da bo przez...
czwartek, 09.02.2017 11:51 autor: Wiedza!!!
Debil to jest z ciebie
piątek, 10.02.2017 03:47 autor: X
P R E C Z z P O
piątek, 10.02.2017 08:45 autor: aa
Masz rację, popieram!!!
czwartek, 09.02.2017 23:41 autor: Andrzej
Miral
Miral
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Auto Max
Auto Max
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz