Rusza pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu". Szpital w Wałbrzychu już złożył wniosek

piątek, 13.10.2023 11:54 396 0

Dolnośląskie szpitale złożyły wnioski do Dolnośląskiego Oddziału NFZ o udział w pilotażowym programie „Dobry posiłek w szpitalu”. To inicjatywa zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia.

- Korzyści z realizacji programu odniosą pacjenci, u których dobra dieta przyspiesza proces zdrowienia. Jest on również korzystny dla szpitali, które otrzymają dodatkowe finansowanie. Szpitale spełnią dodatkowe wymagania jakimi jest chociażby wsparcie pacjentów przez dodatkowych dietetyków. Już 9 "marszałkowskich" szpitali złożyło wnioski o udział w programie – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 25 września 2023 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu” weszło w życie 27 września. Placówki mają czas do końca tego roku na podpisanie umowy z NFZ na realizację programu.

- To jest przykład tego, że bez względu na to czy jest kampania wyborcza czy zwykły czas pracy, robimy swoje, działamy i to są tego efekty. Nikt nie ma wątpliwości, że jest to krok w dobrą stronę, ponieważ posiłki w szpitalach nie kojarzą się zbyt dobrze. Ten program ma na celu nie tylko poprawę jakości żywienia w szpitalach, ale również przyczyni się do podniesienie poziomu wiedzy o sposobie żywienia sprzyjającym zdrowiu pacjentów – mówi Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka.

Celem uruchamianego przez NFZ programu pilotażowego ma być zwiększenie dostępności porad żywieniowych w szpitalach oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów w szpitalach. Fundusz przeznacza na ten cel dodatkowe 25,62 zł dziennie na pacjenta.

- Zdrowa dieta ma wpływ nie tylko na zdrowie pacjenta, ale pośrednio także na sytuację płatnika – leczenie pacjenta dobrze odżywionego jest skuteczniejsze i tańsze zarazem. Dlatego na polecenie Ministerstwa Zdrowia wprowadzamy i finansujemy program pilotażowy „Dobry posiłek w szpitalu”, do którego mogą przystąpić szpitale z całego województwa. W ramach programu NFZ przekaże dodatkowo szpitalowi 25,62 zł dziennie za każdego pacjenta - powiedział Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia posiłki w szpitalu będą przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka (na co najmniej 7 dni). Jadłospis ma zawierać informacje o:

  • rodzaju posiłku i składzie produktów,
  • dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej diet z podaniem ilości białka, węglowodanów, w tym cukrów, tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych, soli w 100 g i porcji posiłku,
  • sposobie obróbki,
  • obecności alergenów.

W rozporządzeniu ujęto, że realizacja programu pilotażowego ma odbywać się poprzez:

  • publikowanie przez szpital na swojej stronie internetowej, codziennie w dni robocze, zdjęć co najmniej dwóch posiłków spośród najczęściej stosowanych diet z danego dnia wraz z odniesieniem do pozycji z jadłospisu;
  • opracowywanie jadłospisów na co najmniej 7 dni, a także publikacja jadłospisów na stronie internetowej realizatora programu pilotażowego;
  • zapewnienie regularności posiłków, w tym zapewnienie, że przerwa pomiędzy posiłkami nie powinna być dłuższa niż 12 godzin;
  • dokonywanie i dokumentowanie weryfikacji zgodności posiłku z jadłospisem oraz organoleptycznej oceny podstawowych parametrów posiłków obejmującej świeżość produktów, temperaturę, zapach oraz wygląd i konsystencję tego posiłku; weryfikacja i ocena ma być prowadzona codziennie w zakresie wszystkich posiłków w co najmniej połowie rodzaju stosowanych diet, a każda ze stosowanych diet musi być oceniona minimum raz w tygodniu.

- Program „Dobry posiłek” daje nam możliwość dostosowania jadłospisów do potrzeb żywieniowych pacjentów i ich upodobań kulinarnych.  Dzięki niemu nasi pacjenci otrzymają dostęp do zdrowej, urozmaiconej i zbilansowanej w wartości odżywcze diety, a także uzyskają możliwość konsultacji z dietetykiem, która, w zależności od danego problemu żywieniowego, pozwoli na ułożenie i dostosowanie prawidłowego planu żywienia – mówi Monika Czarnecka Dyrektor Administracyjny Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Obecnie wnioski złożyło 17 szpitali z Dolnego Śląska, w tym 9 szpitali wojewódzkich:

    1. Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego Spółka z o.o.
    2. Szpital Specjalistyczny im A. Falkiewicza we Wrocławiu
    3. Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu
    4. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
    5. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej
    6. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi
    7. Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich
    8. Wojewódzki Szpital Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu
    9. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego

Kolejne podmioty przygotowują się do złożenia wniosków.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)