komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

poniedziałek, 26 lutego 2018

Miroslawa, Aleksandra

Październik to Miesiąc Walki z Rakiem Piersi

piątek, 20.10.2017 16:47 , komentarze: 0 , odsłony: 180
kategorie artykułu:

Październik to Miesiąc Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji Braster, fundacja OnkoCafe wraz z instytutem badawczym DELab UW, przeprowadziły badanie na reprezentatywnej grupie Polek, którego celem było sprawdzenie, czy mieszkanki naszego kraju są świadome zagrożenia jakim jest nowotwór piersi i czy wiedzą, jak istotna jest profilaktyka.

Rak piersi to epidemia XXI wieku dotykająca coraz więcej Polek. Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe), a w ciągu roku aż 6 000 z nich umiera – to tak jakby nagle z mapy Polski znikało małe miasteczko np. Polanica Zdrój.

 

Co pokazało nasze badanie?

  • Przeprowadzone badania pokazują, że co druga kobieta w wieku 30-39 lat nie badała jeszcze nigdy swoich piersi pod kątem  ewentualnego  nowotworu  (50,4%). 
  • Prawie  co  trzecia  ankietowana  uważa, że  badania  mammograficzne  dają 100%  skuteczność  w  wykrywaniu  raka  piersi,  a  26,9%  bezkrytycznie  wierzy wynikowi USG. A tymczasem lekarze zwracają uwagę na to, że jedynie łączenie metod znacznie wpływa na skuteczność diagnostyki.
  • Chociaż jak pokazują wyniki raportu „Rak piersi nie ma metryki” przebadane kobiety posiadają dużą wiedzę teoretyczną, to niestety z małym zapałem korzystają z niej w praktyce. 45% respondentek wie, że rak może rozwinąć się nawet w ciągu kilku miesięcy, pomiędzy corocznymi badaniami kontrolnymi, niezależnie od wieku pacjentki

 

 

Wasze komentarze

Skład opału Agro
Skład opału Agro
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Auto Max
Auto Max
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Miral
Miral
Mati Autogaz
Mati Autogaz