komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

czwartek, 26 kwietnia 2018

Marzeny, Klaudiusza

Palmiarnia, czyli rajski ogród w Wałbrzychu

wtorek, 20.3.2018 15:54 , komentarze: 0 , odsłony: 195
kategorie artykułu:

Wiosna najwcześniej nadchodzi w Wałbrzychu w lubiechowskiej Palmiarni. Kompleks zabytkowych szklarni z początku XX wieku, niegdyś własność słynnej księżnej Daisy von Pless, to dziś ponadregionalna atrakcja. Właśnie trwa u nas wczesnowiosenne kwitnienie.  Zapraszamy do odkrycia zbawiennego mikroklimatu w rajskim ogrodzie nieopodal Zamku Książ w Wałbrzychu.

Wybudowana przez książęcą rodzinę Hochbergów w latach 1911-1913 wałbrzyska palmiarnia to miejsce unikatowe w skali kraju. Musi ją zobaczyć każdy, kto odwiedza Książ, z którym od początku swojego istnienia stanowi historycznie jeden organizm. W zimie i wczesną, chłodną wiosną, a szczególnie podczas mrozów, odczujemy zbawienny wpływ tropikalnego klimatu na nasze zdrowie. 

- Mikroklimat, który u nas panuje wynika z dużej ilości roślin sadzonych na terenie Palmiarni przez ponad 100 lat, a tym samym z większej niż zazwyczaj wilgotności powietrza. W takich warunkach możemy uprawiać wiele gatunków które nigdy nie rosłyby wysadzone samodzielnie. Jeżeli zastanawiają się Państwo gdzie spędzić weekend, Zamek Książ wraz z Palmiarnią są doskonałym miejscem. Jeśli chcą Państwo naprawdę dobrze wypocząć, proponujemy zmienić klimat dla podreperowania zdrowia. W Wałbrzychu jest to możliwe właśnie w Palmiarni – zaprasza prezes Zamku Książ  w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Obecnie możemy podziwiać w książęcych szklarniach wczesnowiosenną paletę kolorów. Kwitną m.in. zachwycające swoim aromatem cytryny i pomarańcze, sprowadzone do Europy w 1745 roku Kamelie Japońskie, cyklameny i akacje. Wyjątkowe atrakcyjne kwiaty zaprezentowały już silnie trująca Brugamansja złota czy pochodząca  z południowej Afryki Strelicja, zwana także „rajskim ptakiem”. Amatorzy egzotycznych owoców z pewnością wypatrzą wydłużone szyszki Monstery dziurawej, występującej w naturze w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Owoce Monstery są jadalne i bardzo cenione w Ameryce. Kremowy miąższ jest bardzo delikatny i słodki. Przypomina w smaku banana i ananasa.

Jedną z pierwszych osób, które mogły podziwiać książęce ogrodnictwo wraz z budowaną wówczas palmiarnią, jeszcze przed ich oficjalnym otwarciem był cesarz Wilhelm II, będący gościem Hochbergów z okazji wielkich manewrów odbywających się na Dolnym Śląsku jesienią 1912 roku.        

- Opis wizyty monarchy, który z powodu wielkiej przebudowy Książa zatrzymał się w nowo wybudowanym książęcym Grand Hotelu w Szczawnie Zdroju, przytoczyła w pierwszym tomie pamiętników księżna Daisy. Dziś Palmiarnia otwarta jest dla każdego i robimy wszystko, aby nasi gości czuli się u nas jak koronowane głowy – wyjaśnia specjalista ds. komunikacji w zamku Książ, Mateusz Mykytyszyn.

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
przewozy międzynarodowe piątka bus
Miral
Miral
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Auto Max
Auto Max
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki