komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

Miesiąc Bibliotek w Wałbrzychu

poniedziałek, 6.11.2017 13:40 , komentarze: 0 , odsłony: 668
kategorie artykułu:

W  szkolnej bibliotece Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu  październik 2017r. minął pod znakiem wystawy i spotkania z ciekawym człowiekiem.

 

  • Wystawa „Książki z dedykacją”

Uczniowie wszystkich klas II – VII zostali zaproszeni na wystawę książek z dedykacjami znanych autorów dla naszej biblioteki szkolnej i czytelników z „piętnastki”. Bibliotekarz szkolny zaprosił również do wysłuchania opowieści dotyczących prezentowanych książek. Były to różnorodne ciekawostki, historie związane z uzyskaniem tych dedykacji, informacje o autorach, okolicznościach powstania prezentowanych książek itp. Do snucia opowieści byli również  zapraszani uczniowie, którzy wraz z bibliotekarzem szkolnym uczestniczyli w niektórych spotkaniach autorskich, podczas których zdobywali wpisy i dedykacje od autorów książek.  W zbiorach szkolnej biblioteki PSP nr 15 znajdują się książki z odręcznymi wpisami m.in. Aliny i Czesława Centkiewiczów, Wandy Chotomskiej, Aleksandra Minkowskiego, profesora Jana Miodka, Joanny M. Chmielewskiej, Grzegorza Kasdepke. Pojawiły się  także, tak ostatnio popularne,  książki mówione na płytach CD (autorstwa A.Lindgren) w interpretacji znanej polskiej aktorki Edyty Jungowskiej, która w dedykacji zawarła życzenia … miłego słuchania.

Uczniowie i nauczyciele starali się też odpowiedzieć na dwa proste pytania: dlaczego czytelnicy zabiegają o wpisy i dedykacje w książkach oraz dlaczego pisarze z reguły tak chętnie tych wpisów dokonują ? 

  • Spotkanie z tajemniczym gościem

Tajemnicza postać, dama w czarnej koronkowej sukni … weszła do biblioteki szkolnej. Zapanowała cisza. Tak rozpoczęło się  spotkanie z aktorką  Teatru Lalki i Aktora  w Wałbrzychu panią Urszulą Raczkowską, na które  zaproszone zostały klasy I.

Gość zaprezentował uczniom czytanie inscenizowane  oparte  na  tekście Oskara Wilde’a  „Słowik i róża”. Widzowie byli wzruszeni spektaklem, ale i zainteresowani różnymi aspektami gry aktorskiej.

Oprócz wspomnianej małej etiudy teatralnej, podczas spotkania pierwszoklasiści kierowali pytania do p. Urszuli Raczkowskiej, która uczyła zainteresowanych poruszania marionetką, tłumaczyła jakie istnieją rodzaje lalek teatralnych oraz zdradziła tajniki gry aktorskiej w masce.

W podziękowaniu za wspaniałe przeżycia i garść ciekawej wiedzy teatralnej uczniowie klas I przygotowali dla przybyłego do biblioteki szkolnej gościa kolorowy rysunek, zawierający elementy i motywy bajek.

                                                                                                                           (jotes)   

 

 

Wasze komentarze

Miral
Miral
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Auto Max
Auto Max
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki