komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 25 kwietnia 2018

Marka, Jaroslawa

Manifestowali przeciwko rasizmowi

czwartek, 22.3.2018 09:51 , komentarze: 0 , odsłony: 253
kategorie artykułu:

21 marca przypadał Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowiony przez ONZ w 1966 roku. Tego dnia funkcjonariusze apartheidu w RPA otworzyli ogień do protestujących, zabijając 69 osób. Na znak solidarności od lat w miastach całej odbywają się demonstracje antyrasistowskie. W tym roku protestować będzie między innymi Amsterdam, Barcelona, Berlin, Wiedeń, Glasgow, Dublin, Zurych, Stambuł, Kopenhaga, Nikozja, Londyn, Paryż , Praga i Melbourne. Do tego grona dołączył również Wałbrzych.

- W tym samym momencie, gdy rząd PiS po raz kolejny szykuje ustawy zaostrzające prawo aborcyjne, w tym samym momencie, gdy tysiące kobiet planują udział w wielkiej warszawskiej demonstracji w obronie swoich praw - my protestując przeciwko faszyzmowi i rasizmowi protestujemy również przeciwko nienawiści w stosunku do polskich kobiet. Rasizm, nacjonalizm, faszyzm, fundamentalizm religijny są nierozerwalnie związane z antykobiecymi działaniami i retoryką. Sprzeciwiając się faszyzmowi, sprzeciwimy się również nienawiści w stosunku do wszystkich ludzi: kobiet, uchodźców, osób innych narodowości. Tylko walcząc wspólnie wywalczymy razem nasze prawa. Solidarność naszą bronią! – mówią organizatorzy akcji

Antyrządowe nastawienie wywołało spore poruszenie w środowiskach skrajnie prawicowych, popierających działania Prawa i Sprawiedliwości. Z tego powodu na Placu Magistrackim pojawiła się również grupa przeciwników protestu. W pewnym momencie było ich nawet więcej niż zwolenników akcji. Z tego powodu na miejsce manifestacji przyjechały dodatkowe siły policji.

Protest miał charakter pokojowy i pomimo wielu słownych utarczek, pomiędzy stronami nie doszło do żadnych incydentów.

Słowa płynące ze strony manifestujących sprzeciw wobec faszyzmu, rasizmu i braku tolerancji, zwracały uwagę w kierunku krzywdy jakie niosą ze sobą skrajne poglądy. Odnoszono się do historii II wojny światowej i obecnych działań zbrojnych w Syrii. Na placu wystąpił również Imar, który został w Polsce dla swojej żony.

- Gdyby nie moja piękna żona, zapewne wyjechałbym z Polski. W czasie mojego pobytu tutaj, zdarzyło się wiele przykrych dla mnie sytuacji. Dzięki żonie udało mi się to przetrwać. Zostałem i apeluje o otwarcie serc, o to by nie żywić nienawiści do ludzi. Wszyscy jesteśmy przecież ludźmi – mówił Imar. 

Na poparcie tych słów wzniesiono hasła i transparenty poparcia. Mówiono, że ludzie nie są nielegalni. Każdy zasługuje na pomoc.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 23.4.2018 13:51
poniedziałek, 23.4.2018 12:45
sobota, 21.4.2018 07:45
piątek, 20.4.2018 12:36
piątek, 20.4.2018 09:49
3
piątek, 20.4.2018 09:46
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
przewozy międzynarodowe piątka bus
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Miral
Miral