komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

sobota, 24 marca 2018

Marka, Gabriela

Rozpoczęcie roku szkolnego w szkołach Powiatu Wałbrzyskiego

poniedziałek, 4.9.2017 12:23 , komentarze: 0 , odsłony: 769
kategorie artykułu:

4 września uczniowie wszystkich szkół rozpoczęli oficjalnie rok szkolny 2017/2018. Większość dzieci z uśmiechem wracała w mury swoich szkół. Zanim rozpoczną się prawdziwe lekcje będą mieli jeszcze chwile na spotkania z dawno nie widzianymi kolegami. Oficjalne uroczystości w tym roku odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu.

Po reorganizacji systemu szkolenia rozpoczęcie roku szkolnego przynosi również obawy przed tym co czeka najmłodszych w nadchodzących miesiącach.

- Nie podoba mi się nowa podstawa programowa. Jest tendencyjna i wyraźnie preferuje jeden trend mówi mama 7-letniej Ani, która rozpocznie naukę w I klasie szkoły podstawowej. - To prawie jak pranie mózgu. Nie o to chodziło w zmianie na dobre - dodaje po uroczystym rozpoczęciu roku.

Innego zdania jest mama 8-letniego Mateusza z Czarnego Boru. 

- Wreszcie ktoś pomyślał o tym by właściwie nauczać o wartościach - mówi kobieta - Już nie mogę doczekać się zastosowania zmian w praktyce.

Obecny program nauczania według niemal wszystkich nauczycieli ma wiele wad merytorycznych i jest tendencyjnie skierowany ku jednej wizji, która niekoniecznie będzie odpowiadała wszystkim.

- Wiele zmian jest wprowadzonych w sposób nieprzemyślany. Stare lektury zastępowane są nowymi. Trudno jest zrozumieć czym się w tym przypadku kierował autor. Podobnie wyglądają zmiany w historii, które zawsze są trudne do zaakceptowania jeśli są poparte jedynie domysłami, a nie potwierdzonymi faktami. Czas pokaże co się z tym wszystkim stanie - mówi pan Krzysztof, nauczyciel z ponad 10-letnim stażem pracy.

Na koniec kwestia bezpieczeństwa. Paradoksalnie likwidacja gimnazjów sprawia, że jest to poważny problem. Szkoły podstawowe w ostatnich latach zostały przystosowane do 6 klasowego toku nauczania. Obecnie w ich murach naukę rozpoczną uczniowie klas 7-mych a w przyszłości także i 8-mych. Większa liczba uczniów sprawia, że na tej samej przestrzeni zostanie stłoczona odpowiednio większa grupa. Zwiększa to szansę na problemy z utrzymaniem porządku.

- Zwiększa się ryzyko występowania przemocy. Boimy się, że na terenie szkoły pojawią się narkotyki, o które zdecydowanie łatwiej było w gimnazjum. Jeżeli szkoła nie poradzi sobie z tymi i podobnymi problemami, to już niedługo będziemy żałować tak zwanej dobrej zmiany - mówi Piotr, tata 8-letniego Wojtka.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 5 godz temu
piątek, 23.3.2018 15:26
czwartek, 22.3.2018 09:51
poniedziałek, 19.3.2018 08:36
poniedziałek, 19.3.2018 15:34
poniedziałek, 19.3.2018 11:44
Miral
Miral
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
przewozy międzynarodowe piątka bus
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Auto Max
Auto Max