komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

poniedziałek, 26 lutego 2018

Miroslawa, Aleksandra

Inteligentna sygnalizacja świetlna w praktyce

wtorek, 17.10.2017 10:55 , komentarze: 0 , odsłony: 1657
kategorie artykułu:

Remont Placu na Rozdrożu zakończono. Rondo otrzymało nową nazwę. Zadbano również o inteligentną sygnalizację świetlną dla jeżdżących w tym rejonie autobusów komunikacji miejskiej. Zielone na zawołanie działa ale czy spełnia swoją rolę?

- Jestem kierowcą autobusów od kilkunastu lat i bardzo pochwalam tego typu rozwiązania - mówi pan Kazimierz - Dość często przejeżdżałem tym miejscem i ze względu na bardzo mało miejsca sygnalizacja świetlna jest tutaj bardzo potrzebna - dodaje kierowca.

W podobnym tonie wypowiadają się jego koledzy, dla których przełączenie świateł na zawołanie jest w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.

- Tak długo jak długo system będzie działał, będę go chwalił - tłumaczy kierowca Janusz. - Po remoncie nie muszę już bać się, że nagle wyjedzie mi ktoś z naprzeciwka i zablokujemy sobie nawzajem przejazd - tłumaczy

Jak to działa? 

Autobusy zostały wyposażone w automatyczne transpondery, które zbliżając się do świateł sygnalizacji, wysyłają sygnał blokujący ruch samochodów z przeciwnej strony. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca autobusu może śmiało wjechać w bardzo ciasny skręt na skrzyżowaniu, gdzie dwa duże  pojazdy mijają się  z wielkim trudem.

Jednak nie wszystko zostało przemyślane w sposób właściwy.

- Po remoncie zrobiono w tym miejscu rondo co ze względu na ciasnotę, wcale nie ułatwia sprawy. Samochód osobowy przejedzie bez większego problemu. Autobus musi już wjeżdżać na krawężnik - mówi pan Kazimierz.

Rzeczywiście obecnie problemem staje się wąski pas ruchu co sprawia, że kierowcy autobusów mijają skrzyżowanie przejeżdżając po krawężniku okalającym rondo. 

 

Wasze komentarze

Skład opału Agro
Skład opału Agro
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Miral
Miral
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Auto Max
Auto Max
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche