Ferie z taktyką i strzelaniem

poniedziałek, 31.1.2022 11:04 314 0

29 stycznia 2022 roku, już o godzinie 7:00 rano grupa ponad 140 ochotników zgłosiła się w siedzibie 162. blp 16 DBOT przy ul. Wojska Polskiego w Głogowie. 100. z nich to uczniowie szkół średnich, którzy właśnie ukończyli 18. rok  życia i podjęli, jak twierdzą, najwłaściwszą dla siebie decyzję. Wstąpili do wojska. Ich zdaniem,  Ferie z WOT, czyli  ferie na poligonie to  spędzenie czasu z nowymi kolegami, wyzwania inne niż na co dzień, nabywanie dodatkowych umiejętności. Jak sami twierdzą jest to dużo lepsza forma spędzenia dwóch tygodni niż przed telewizorem lub komputerem.

Jak powiedział nam szer. Kacper Szczyrk, 18-latek z Kłodzka, w życiu lubi zdobywać nowe doświadczenia i bardzo sobie ceni poznawanie nowych ludzi. To był impuls do złożenia wniosku o powołanie do wojska. Przyznaje, że jest przygotowany na nowe wyzwania i obaw większych nie ma.

Również 18 letni szer. Krystian Faryna opowiedział, że wojsko to jego pasja, zawsze interesował się mundurem  i co ważne Wojska Obrony Terytorialnej pozwalają łączyć naukę ze służbą Ojczyźnie. Pierwszy dzień w wojsku był bardzo ciekawy przyznał młody szeregowy, zobaczył dużo nowych rzeczy i to dosłownie, bo m.in. całe wyposażenie  jakie dostał też jest nowe, dodał. 

„Ci młodzi żołnierze wykazali się dużą odwagą. Wielu z nich mogło przecież spędzić te ferie na nartach, wsród swoich rodzin, czy nawet odpoczywając w domu. Podjęli jednak  niełatwą  decyzję, aby porzucić na jakiś czas swoją strefę komfortu, wstąpili do naszej brygady, aby służyć krajowi i społeczeństwu. A warunki tej służby, jak już kiedyś mówiłem, nie zawsze są łatwe” powiedział płk Artur Barański Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy nie tylko młodzież. W 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej na 16 dniowe, wyczerpujące szkolenie na poligonie zgłosiły się  również osoby po 50 roku życia. Są ojcowie, mamy, przedstawiciele różnych zawodów np. kierowcy, budowlańcy, studenci, prawnicy i  lekarze.   Wszyscy są niezywkle ważni i w zależności od sytuacji i wydarzenia, wiedza każdego z nich jest czasem wręcz niezbędna.

Jedną z osób, które 29 stycznia wstąpiły do 16 DBOT jest  szer. Kamila Petela z Wałbrzycha. Wstąpiła do WOT głównie za namową syna, który również służy w 16 DBOT. Szer. Kamila Petela nie ukrywa, że chętnie zamieni biurko urzędnika na łóżko polowe i las, bo chciałaby poznać życie z zupełnie innej strony.  Jest jedną z 28 pań, które 29 stycznia założyły mundur.                                                

Najmłodsi żołnierze, którzy wstąpili do 16 DBOT, w ramach tego powołania,  to uczniowie dolnośląskich szkół.  Na co dzień uczą się m.in.  w Henrykowie, Ząbkowicach Śląskich, Kłodzku, Kamiennej Górze, Wałbrzychu i Głogowie. Najmłodszy żołnierz w tej całej grupie ma 18 lat,  najstarszy 54.   

Pierwszy ich dzień służby to zamiana odzieży cywilnej na mundur i obowiązkowe szkolenia.

To styczniowe powołanie jest już trzynastym powołaniem organizowanym przez 16 Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej od momentu rozpoczęcia procesu formowania Brygady na Dolnym Śląsku.

Trzynastym, ale wyjątkowym!

Jeśli sytuacja pandemii nie przeszkodzi, żołnierze, którzy obecnie szkolą się na poligonie w Żaganiu złożą przysięgę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie 13 lutego odbędą się centralne obchody  80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

Zajęcia na poligonie będą trwały 16 dni.  Zakończy je „Pętla Taktyczna”- rodzaj egzaminu poznanych norm oraz przysięga wojskowa, która odbędzie się  13 lutego.

16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy  już ponad 1200 żołnierzy. Oznacza to, że ogromna siła wyszkolonych ludzi będzie służyć krajowi i wspierać społeczność lokalną.   

Kolejne, 16 dniowe, podstawowe szkolenie wojskowe 16 DBOT zaplanowane jest na maj.

v   

Przypominamy, że Wojska Obrony Terytorialnej, podczas działań wojennych są  wsparciem wojsk operacyjnych, a w czasie pokoju, służą wsparciem lokalnej społeczności podczas występowania klęsk żywiołowych.  W pandemii wspierają między innym Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, RCKiK, policję, placówki służby zdrowia oraz pomagają kombatantom i seniorom.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)