komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 24 stycznia 2018

Felicji, Franciszka

Działania policyjne - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

poniedziałek, 12.12.2016 16:05 , komentarze: 0 , odsłony: 729
kategorie artykułu:

Na terenie powiatu wałbrzyskiego w piątek 9 grudnia 2016 roku prowadzone były działania pt. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja organizowana jest cyklicznie i ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i eliminowanie negatywnych zachowań u kierowców i pieszych. Tym razem wałbrzyskich policjantów wsparli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Jesienią i zimą wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji - nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić do śmierci pieszego. Pamiętajmy, że na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania, dla naszego bezpieczeństwa musimy myśleć za siebie i innych.

Pieszy, który ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na odzieży elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Dopilnujmy, aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze jesienno-zimowej. Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu.

W piątkowych działaniach uczestniczyło 28 funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz 12 funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Policjanci zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz kierujących, którzy nie przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze nałożyli 85 mandatów karnych na kierowców oraz 14 na pieszych.
Tego typu akcje prowadzone będą cyklicznie na terenie powiatu wałbrzyskiego.

źródło: KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

niedziela, 21.1.2018 10:34
środa, 17.1.2018 08:07
poniedziałek, 15.1.2018 17:00
poniedziałek, 15.1.2018 11:06
poniedziałek, 15.1.2018 11:05
piątek, 12.1.2018 18:00
piątek, 12.1.2018 13:00
środa, 10.1.2018 15:00
środa, 10.1.2018 10:44
Miral
Miral
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Auto Max
Auto Max