komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

Co wspólnego ma krewetka z czajnikiem? Czyli o fizyce w świecie zwierząt i roślin

poniedziałek, 23.10.2017 12:27 , komentarze: 0 , odsłony: 291
kategorie artykułu:

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Wałbrzychu, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odbyły się warsztaty prowadzone przez Artura Rokosa, fizyka z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki i Astronomii  Uniwersytetu Wrocławskiego. 

 

Zajęcia zostały przygotowane dla klas siódmych. i zorganizowano je pod hasłem „Jak wysokie mogą być drzewa  i co wspólnego ma krewetka z czajnikiem? Czyli o fizyce  w świecie zwierząt i roślin”. 

W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się o rafce zwierzęciu, które jest podobne do krewetki. „Rafka bokser” żyje w Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Rafki nazywane są łamaczami kciuków. Prędkość ciosu rafki wynosi 100 km/h, a siła 700- 1500 N. 

Poznali zjawisko kawitacji czyli procesu, który polega na gwałtownym formowaniu oraz zapadaniu się pęcherzyków gazu w cieczy. Z takim procesem spotykamy się podczas intensywnego ogrzewania cieczy w czajniku. 

Zostało także przybliżone pojęcie napięcia powierzchniowego oraz adhezja. Adhezja to łączenie się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych lub faz (stałych lub ciekłych). Takie zjawisko spotykamy gdy obserwujemy np. owada Nartnika dużego, który suwa się po powierzchni wody jak narty po śniegu. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat transportu substancji odżywczych w roślinie. Jak się okazało natura nałożyła naturalny stoper na proces wzrostu drzewa. 

Naukowcy porównali 1925 gatunków drzew, których liście miały od kilku milimetrów do ponad metra długości.  Teoretycznie im większe są liście, tym szybciej mogą krążyć cukry. Ograniczeniem jest jednak "wąskie gardło” łyka w łodygach, gałęziach i pniu. Właśnie dlatego powiększanie liści jest opłacalne tylko do pewnego momentu. W przypadku wysokich drzew muszą one być małe, inaczej odżywcze składniki nie mogłyby swobodnie krążyć po drzewie. Naukowcy oszacowali także maksymalną wysokość drzewa. Jak się okazuje, wynosi ona około 100 metrów. Wytworzenie liści na większej wysokości nie jest możliwe. 

Siódmoklasiści poznali również ciekawostki na temat najwyższych drzew. "Robinson Tree”  Eukaliptus królewski 143 metry (Australia) to najwyższe drzewo wszech czasów. Rozmawiano również o saharyjskich srebrnych mrówkach są jednymi z najbardziej odpornych na wysokie temperatury znanych nam zwierząt lądowych. Kiedy żywiące się nimi drapieżniki muszą kryć się w cieniu przed prażącym w południe słońcem, mrówki te wychodzą z gniazda na krótkie wycieczki w poszukiwaniu jedzenia — innych owadów, które zabił żar pustyni. Jedną z niezwykłych cech saharyjskich srebrnych mrówek jest złożony system ochrony termicznej, na który składa się warstwa specjalnych włosków pokrywających grzbiet i boki owada oraz pozbawiony włosów spód ciała. System ochrony termicznej pomaga saharyjskim srebrnym mrówkom utrzymywać temperaturę ciała poniżej granicy ich wytrzymałości, czyli 53,6°C. 

źródło: PSP nr 5 w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Auto Max
Auto Max
Miral
Miral
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki