komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

czwartek, 22 lutego 2018

Marty, Malgorzaty

Chroń swoje mieszkanie

środa, 3.12.2014 13:09 , komentarze: 1 , odsłony: 1012
kategorie artykułu:

Wszyscy mogą i powinni zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia przestrzegając m.in. policyjnych rad i wskazówek wyniesionych z doświadczenia:
• Sprawdź czy drzwi wejściowe zawsze są zamknięte, nawet gdy wychodzimy na kilka minut (np. wyrzucić śmieci, do piwnicy itp.),
• Nikt nie uprawniony nie może mieć dostępu do naszych kluczy. Pozostawione w zamku drzwi klucze są łatwo dostępne. Już wielokrotnie zdradzieccy goście "pożyczyli" je na krótko, aby zrobić duplikat,
• Zawsze dobrze pilnujemy kluczy do mieszkania. Zdarzają się kradzieże w szatniach, na basenach i w biurach. Złodziej, który zabierze klucze i dokumenty, może łatwo wejść do mieszkania,
• Gdy zginie chociaż jeden z kompletów kluczy, natychmiast wymieniamy przynajmniej jeden zamek,
• Nigdy nie należy chować klucza pod wycieraczkę, do doniczki albo w innym "tylko nam" znanym miejscu,
• Kiedyś pieniądze i kosztowności przechowywano w metalowych kasetkach lub w szafkach pod pościelą. Dzisiaj najlepiej jest je trzymać w skrytce w banku, a pieniądze na koncie. Nie sprawdzają się skrytki w doniczce z kwiatami, piekarniku, słoiku z mąką, itp.
• Niebezpiecznie jest eksponować swoje bogactwo. Można nieopatrznie zaimponować złodziejowi, a nawet niebezpiecznemu bandycie i stracić nie tylko majątek, ale i życie. Zdradzając stan posiadania, nikt nie może mieć pewności, do kogo ta informacja trafi.
• Zarówno dorośli jak i dzieci nie powinni w żadnych okolicznościach opowiadać - zarówno obcym jak i sąsiadom czy znajomym - o posiadanych przez siebie dobrach czy o miejscu , w którym je trzymamy. Szczególnie groźne są przygodne znajomości zawierane "przy kieliszku". Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie zaprasza się do mieszkania
• Pamiętać należy, że włamywacz zanim zdecyduje się na dokonać włamania musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko "idzie na robotę w ciemno". Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako "wujkowie" lub "znajomi" rodziców potrafią z dziecka "wyciągnąć" potrzebne im informacje. Uczul dzieci na tego typu kontakty i uświadom im, czym może to grozić
• Należy sprawdzać wiarygodność obcych przed wpuszczeniem ich do mieszkania. Każdego dnia może się pojawić złodziej działający wypróbowaną metodą "na hydraulika", "na kupca", "na posłańca", a nawet "na policjanta" czy na "listonosza". Takie osoby należy najpierw wylegitymować. Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumie taką ostrożność. Jeżeli mamy uzasadnione obawy - nie wpuszczajmy ich po prostu do mieszkania. Umówmy się na inny termin. Sprawdźmy w odpowiedniej instytucji wiarygodność tych osób. Możemy też poprosić o obecność sąsiada.
• Nikt obcy nie ma prawa bez powodu kręcić się po klatce schodowej. Zawsze można podejść i zaoferować pomoc we wskazaniu szukanego mieszkania. Przy okazji warto dokładnie przyjrzeć się i zapamiętać rysopis tej osoby. W razie podejrzenia, że jest to przestępca, natychmiast powiadamiamy policję.
• Złym zwyczajem jest zostawianie w drzwiach kartek z informacjami, np. "Wrócę za godzinę". Wyjeżdżając na dłużej, należy poprosić zaufaną osobę o opróżnianie skrzynki na listy.
• Fachowcy zalecają "ożywienie" mieszkania w czasie dłuższej nieobecności. Można zainstalować "włączniki zmierzchowe" światła z ogranicznikami czasowymi. Można zaopatrzyć się w automatyczną sekretarkę z podsłuchem wnętrza mieszkania i zdalnym przesłuchaniem nagranych rozmów. Kogo na to nie stać, musi poprosić o pomoc zaufanego sąsiada.
• Nawet najwymyślniejsze urządzenie nie zastąpi człowieka. W rozwiniętych krajach zachodnich od lat działają różne komitety samopomocy sąsiedzkiej. Im bardziej wścibski i więcej wypatrujący sąsiad, tym lepiej dopilnuje naszego mieszkania.
• W każdym przypadku po ustaleniu sprawców kradzieży z włamaniem, pokrzywdzony powinien wystąpić do prokuratury lub sądu z wnioskiem o wniesienie powództwa cywilnego w celu dochodzenia od przestępcy zwrotu poniesionych strat.
• Jeżeli doszło do kradzieży z włamaniem, to osoba pokrzywdzona ma prawo wystąpić w postępowaniu przed sądem w charakterze oskarżyciela posiłkowego.
• W odzyskaniu skradzionych przedmiotów może pomóc specjalny wykaz, w którym należy odnotować typ, markę i numery indywidualne posiadanych wartościowych przedmiotów, np. roweru, magnetowidu, odkurzacza itp. Biżuterię, kolekcje, antyki i dzieła sztuki należy sfotografować ( również nagrać na kasetę wideo). Po kradzieży łatwiej określić, co zginęło a Policja ma możliwość uzyskać dowód kradzieży i ułatwione zadanie odszukania prawowitego właściciela.
• "Alarm" w postaci psa także może skutecznie przepłoszyć ewentualnych włamywaczy
• Nie wpuszczaj do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować jakiś towar.

Jeśli się na to zdecydujesz - sprawdź ich dokumenty i tożsamość. Pamiętaj! Taka z pozoru "niewinna" wizyta może być rozpoznaniem przez złodziei terenu przyszłego działania.

Oczywiście będziemy znacznie spokojniejsi o swoje mienie kiedy wykupimy stosowne ubezpieczenie mieszkania, domu wolnostojącego czy nawet piwnicy.

Jednak policjanci zawsze namawiają do jednego – dobrego zaufanego sąsiada. To właśnie on może najszybciej nam pomóc. Gdy wyjeżdżamy a zostawimy mu klucze – podleje kwiatki, wywietrzy mieszkanie, włączy od czasu do czasu światło i telewizor. Sprawi, ze nasze mieszkanie będzie ”żyło’. Pozbiera podrzucane pod drzwi ulotki reklamowe, wyjmie pocztę ze skrytki na listy. Słowem przypilnuje mieszkania. I nie tylko od złodzieja. Zdarzyć się przecież może , że pęknie przysłowiowa rura z wodą. Poza tym wszystkim łatwiej i sympatyczniej będziemy się czuć wiedząc, że pomagamy sobie wzajemnie.

KMP w Wałbrzychu

 

Wasze komentarze

wtorek, 20.2.2018 12:56
czwartek, 1.2.2018 10:26
czwartek, 25.1.2018 12:05
niedziela, 21.1.2018 10:34
środa, 17.1.2018 08:07
poniedziałek, 15.1.2018 17:00
poniedziałek, 15.1.2018 11:06
poniedziałek, 15.1.2018 11:05
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Miral
Miral
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica