komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Anastazego, Wincentego

Biblioteka pod Atlantami poleca

czwartek, 20.4.2017 14:37 , komentarze: 0 , odsłony: 1830
kategorie artykułu:

24 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy na wystawę i prelekcję prof. Romualda Łuczyńskiego „Arystokratyczne rezydencje w Czechach”.

Na wystawie pokażemy kilkanaście rezydencji szlacheckich i arystokratycznych, leżących w Czechach, na Morawach i na czeskim Śląsku. Przedstawione na wystawie zamki i pałace uniknęły losu większości podobnych obiektów na Śląsku, dzięki czemu można podziwiać nie tylko ich architekturę, ale i zachowane wnętrza.

Czeskie rezydencje to nie tylko architektura, ale i bogate, często dramatyczne dzieje i historia ludzi z nimi związanych, w tym rozlicznych koligacji czeskich rodów szlacheckich i arystokratycznych z rodami Europy Zachodniej, głównie niemieckimi i austriackimi, choć nie tylko, bo także hiszpańskimi, włoskimi, niderlandzkimi czy francuskimi.

Niektóre z prezentowanych rezydencji znajdują się bardzo blisko granicy z Polską, ale ciągle są Polakom mało znane. A szkoda, bo jest co oglądać.

Wystawa objęta jest patronatem Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Romuald M. Łuczyński

dr hab. nauk humanistycznych zajmujący się dziejami Dolnego Śląska. Profesor nadzwyczajny i dyrektor Instytutu Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Od marca 2001 r. redaktor naczelny ogólnopolskiego miesięcznika „Sudety. Przyroda. Kultura. Historia”.

M. Łuczyński jest organizatorem kilkadziesiąt wystaw dawnej książki, grafiki i ekslibrisów z własnych zbiorów, autorem artykułów historycznych i naukowych, a także książek, m.in.: Zamki i pałace Dolnego Śląska. Sudety i Przedgórze Sudeckie, Wrocław 1997, opracowanie naukowe pamiętników Daisy Hochberg von Pless Taniec na wulkanie, Kraków 2002, Chronologia dziejów Dolnego Śląska, Wrocław 2006, Zamek Książ w Wałbrzychu, Jelenia Góra 2009, Uzdrowiska sudeckie w latach 1945-1950, Wrocław 2015.

W załączeniu zdjęcie profesora Łuczyńskiego, dwa zdjęcia rezydencji - Bílé Poličany i Pałac Troja oraz logo WSB.

 

 

26 kwietnia o godz. 17.00, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Lingas-Łoniewską, autorką m.in. trylogii "Zakręty losu", trylogii "Łatwopalni" i "Zakładu o miłość". 

Agnieszka Lingas - Łoniewska - wrocławianka, pisząca książki łączące sensacje z romansem, kochająca zwierzaki, Within Temptation i jeszcze kilka ostrzejszych dźwięków. Tworzy w internecie stronę Czytajmy Polskich Autorów, która ma na celu propagowanie polskiej prozy, prowadzi bloga z recenzjami, organizuje cykliczne konkursy, w których można wygrać książki polskich autorów.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 5 godz temu
dzisiaj, 6 godz temu
dzisiaj, 7 godz temu
niedziela, 21.1.2018 16:54
niedziela, 21.1.2018 10:34
sobota, 20.1.2018 14:32
sobota, 20.1.2018 11:41
piątek, 19.1.2018 14:00
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Miral
Miral
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Auto Max
Auto Max
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro