komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

wtorek, 20 marca 2018

Klaudii, Eufemii

Bezpieczeństwo na drogach w okresie jesienno-zimowym

środa, 6.12.2017 09:38 , komentarze: 0 , odsłony: 126
kategorie artykułu:

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu już jutro przeprowadzą kolejne działania związane z bezpieczeństwem na drogach w okresie jesienno-zimowym. Funkcjonariusze zorganizują dwie akcje „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” oraz „Dzień odblasków 2017”.

Pierwsza akcja dotyczyć będzie kierujących. W okresie jesienno-zimowym  niesprzyjająca aura oraz wcześnie zapadający zmrok niekorzystnie wpływają na proces widzenia, co realnie przyczynia się do pogorszenia bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w relacji pieszy-pojazd. Dlatego niezmiernie ważnym elementem jest prawidłowe oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Prawidłowe działanie świateł ma zatem bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory jest determinowany, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować m.in. niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego, np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych. W okresie jesienno-zimowym nasila się ryzyko wypadków z udziałem pieszych, czego dowodem są 143 ofiary śmiertelne w grudniu 2016 roku, na terenie całego kraju. Niewątpliwie części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni, bądź też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu.
 

Bez winy nie pozostają też piesi, którzy nadal nie używają elementów odblaskowych.  Dlatego właśnie działania „Dzień odblasków 2017” zorganizowane zostaną w tym samym dniu, co akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Policjanci zachęcą pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych drogach lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. W godzinach popołudniowo-wieczornych funkcjonariusze podczas wybranych kontroli będą rozdawali opaski odblaskowe mieszkańcom Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego.

 

Wasze komentarze

Miral
Miral
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica