komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 24 stycznia 2018

Felicji, Franciszka

Akcja „Orzeszek”

wtorek, 3.1.2017 14:48 , komentarze: 0 , odsłony: 720
kategorie artykułu:

Na wrocławskiej weterynarii sukcesem zakończyła się akcja, którą lekarze nazwali kryptonimem ORZESZEK. Uratowana została szynszyla, która jeszcze przed świętami, połknęła… pół orzeszka. Wcześniejsze próby pomocy cierpiącemu zwierzątku, śliniącemu się i zupełnie bez apetytu, a coraz słabszemu - nie przyniosły skutku. Dopiero diagnostyka w Klinice Zwierząt Egzotycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (zdjęcie rtg z kontrastem) pozwoliła wykryć powód choroby: ciało obce w przełyku, w okolicy serca.

– Tam się zablokowało, ale na szczęście nie doprowadziło do pełnej niedrożności, zwierzę mogło przełykać bardzo rzadki pokarm - opowiada doktor Tomasz Piasecki z UPWr. - Pierwszego dnia podjęliśmy próbę wyjęcia orzeszka za pomocą endoskopu, ale niestety był tak zlokalizowany, że wszystkie narzędzia, manipulatory do wyciągania obiektów były za małe i za delikatne, żeby go dobrze złapać i wyciągnąć. Po 2 godzinach udało nam się wyjąć tylko część orzeszka – relacjonuje dr Piasecki, który operacje prowadził wraz ze specjalistami od ratowania zwierząt z problemami żołądkowymi: dr Jolantą Spużak i dr. Marcinem Jankowskim. 

Dopiero dziś (3 stycznia), podczas kolejnego zabiegu, udało się przesunąć pozostałe części orzecha do żołądka.

– Gryzonie takie jak szynszyle, koszatniczki i świnki morskie nigdy nie połykają całych kęsów, każdy pokarm przed połknięciem przerabiają zębami na miazgę. Połykają tylko bardzo rozdrobnioną papkę i to mają głęboko zakodowane, bo każdy inny wariant grozi im śmiercią – tłumaczy dr Piasecki – Tylko przy bardzo często je trapiących chorobach zębów dochodzi do takich sytuacji jak tutaj – połknięcie nawet połowy orzeszka to dla tak małego zwierzęcia zagrożenie dla życia.

Dr Piasecki przyznaje, że ten zwierzak miał wyjątkowo dużo szczęścia – po pierwsze, że go zdiagnozowano, bo jeszcze kilka lat temu nie miałby na to szans, po drugie – że trafił do kliniki UPWr, bo wyposażenie pracowni endoskopii to jedyny sprzęt na całym Dolnym Śląsku o tak małej średnicy, że zmieści się do przełyku szynszyli.

Gryzonie są częstymi gośćmi na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, ale to dopiero drugi przypadek z orzeszkiem. Zazwyczaj mają chore zęby, brzuchy, skórę, uszy (co ciekawe – szynszyle są zwierzętami modelowymi do operacji ucha środkowego u ludzi).

Tym razem śmiertelnie groźny orzeszek nie trafił do bogatej kolekcji przedmiotów połkniętych przez zwierzęta, którą można obejrzeć w jednej z weterynaryjnych pracowni na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Tutejsi specjaliści zebrali w niej m.in. monety, kamienie, piłeczki kauczukowe, kapsle od piwa, skarpety, tasiemki... a nawet kapcie.

foto: Tomasz Lewandowski / UPWr.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 10 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
poniedziałek, 22.1.2018 11:02
poniedziałek, 22.1.2018 10:37
poniedziałek, 22.1.2018 10:17
niedziela, 21.1.2018 22:02
niedziela, 21.1.2018 10:34
sobota, 20.1.2018 11:41
sobota, 20.1.2018 11:38
piątek, 19.1.2018 10:44
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Auto Max
Auto Max
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Miral
Miral