[FOTO] Potrącenie pieszej na skrzyżowaniu ulic Broniewskiego i Głównej w Wałbrzychu

sobota, 25.12.2021 11:09 590 0

Pomimo cyklicznie prowadzonych działań i ciągłych apeli wałbrzyskich policjantów ruchu drogowego wczoraj po południu na skrzyżowaniu ul. Broniewskiego z ul. Główną w Wałbrzychu doszło wypadku drogowego, tym razem z udziałem pieszych. W wyniku zdarzenia 8-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego trafiła do szpitala. Na szczęście po badaniach okazało się, że dziecku nic poważnego się nie stało. Funkcjonariusze ustalili, że 55-letni wałbrzyszanin kierujący samochodem dostawczym był trzeźwy. Pod wpływem alkoholu była natomiast 31-letnia matka potrąconej dziewczynki. Wstępne czynności wykonane przez mundurowych pozwoliły również na ustalenie, że najprawdopodobniej niechronione uczestniczki ruchu drogowego weszły na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle na sygnalizatorze.

Policjanci w toku prowadzonego postępowania wyjaśniać będą teraz pełnie okoliczności tego zdarzenia oraz wszelkie wątpliwości związane z tym wypadkiem. Ponownie przypominamy o zasadach bezpieczeństwa w relacji pieszy kontra pojazd. Pieszy na podstawie Kodeksu drogowego ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Oczywiście w przypadku braku pobocza, możliwe jest korzystanie z jezdni. Należy jednak pamiętać, że poruszanie się w takim przypadku jest dozwolone przy jej krawędzi oraz pod warunkiem ustąpienia miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Pamiętajmy także, aby poruszać się lewą stroną jezdni oraz pobocza. Jesteśmy wtedy w stanie zareagować dużo szybciej na ewentualne zagrożenie na drodze. Pieszy poruszający się jezdnią ma obowiązek iść jeden za drugim. Dozwolone jest poruszanie się dwóch pieszych obok siebie w przypadku małego natężenia ruchu pojazdów.

Pamiętajmy również, że pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przechodząc przez jezdnię nie można korzystać z urządzeń elektronicznych takich jak telefon komórkowy, które rozpraszają uwagę.

Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Uwaga! Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd - nawet na przejściu dla pieszych - jest niedopuszczalne.

Apelujemy również do kierujących. Pamiętajmy. W każdym przypadku dojeżdżania do oznakowanego przejścia dla pieszych, czy też do skrzyżowania powinniśmy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to co dzieje się poza jezdną, a widząc pieszego przygotować się do jego wejścia na jezdnię. Tylko w ten sposób unikniemy zdarzeń drogowych. Jako kierujący mamy także obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, a także udzielić pierwszeństwa pieszemu przy wjeżdżaniu w drogę poprzeczną, jeżeli przechodzi on przez tę drogę.

Poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek kierujących do pieszych i pieszych do kierujących. Te wszystkie zasady powinny pozwolić nam unikać wypadków drogowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)