KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

wtorek, 7 maja 2024

Gizeli, Ludmily

Wałbrzyskie tereny pogórnicze po 15 latach od zakończenia eksploatacji węgla

czwartek, 15.1.2015 09:34 , komentarze: 0 , odsłony: 682
kategorie artykułu:

Przebieg procesu likwidacyjnego
Po zmianach politycznych w 1989 roku rozpatrywany był problem likwidacji kopalń wałbrzyskich, ale decyzji ostatecznych niepodejmowano, gdyż obawiano się niepokojów społecznych mieszkańców Wałbrzycha.
Przełomowym momentem, który zadecydował o podjęciu decyzji o likwidacji Zagłębia, było pismo z dnia 20 lutego 1990 roku Przewodniczącego Komisji Górniczej NSZZ „Solidarność” Ziemi Wałbrzyskiej Krzysztofa Betki do Ministra Przemysłu Tadeusza Syryjczyka. Do pisma dołączone było opracowanie wykonane przez pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Biura Projektów w Gliwicach pt. „Opłacalność eksploatacji dolnośląskich kopalń węgla kamiennego”, w którym w pkt. 1 wniosków końcowych stwierdzono, że kopalnie wałbrzyskie nigdy nie osiągną kosztów wydobycia takich, do których społeczeństwo nie musiałoby dopłacać, a więc należy je zlikwidować. W tym celu dyrekcje powinny przygotować programy likwidacyjne. Znamienny jest fakt, że opracowanie i związane z nim ekspertyzy wykonane były przez pracowników z tych samych instytucji: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Biura Projektów w Gliwicach, które to zagadnienie w poprzednich latach oceniły zupełnie inaczej, proponując rozbudowę kompleksu wydobywczo-przeróbczego „Kopernik”. Uważały wówczas, że restrukturyzacja przemysłu węglowego przez nowe inwestycje, polegające na budowie jednej, nowoczesnej kopalni w Wałbrzychu (połączenie istniejących kopalń), jest celowa i opłacalna.
Do października 1990 roku wykonano mnóstwo opracowań, analiz oraz zawarto wiele porozumień, w tym godne podkreślenia porozumienie między rządem a związkami zawodowymi, w którym umieszczono między innymi zapis Likwidacja prowadzona będzie równolegle z tworzeniem w Wałbrzychu nowych miejsc pracy. 
I właśnie niezrealizowanie ustaleń tego zespołu stało się przyczyną tragedii społeczeństwa wałbrzyskiego.
W dniu 23 października 1990 roku Minister Przemysłu postanowieniem nr 49/org/90 wydał decyzję o wszczęciu postępowania likwidacyjnego czterech kopalń Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. Postanowieniem tym Minister równocześnie powołał Zespół Przygotowawczy, którego zadaniem było zbadanie przyczyn, celu, potrzeb i warunków likwidacji kopalń wałbrzyskich.
Zespół ten potrzebował tylko siedem dni na zbadanie przyczyn, celu, potrzeb i warunków likwidacji, i już 30 października 1990 roku wydał opinię, że postawienie w stan likwidacji czterech kopalń wałbrzyskich jest celowe.
Na podstawie opinii tego zespołu Minister Przemysłu wydał Zarządzenie z dnia 29 listopada 1990 roku, stawiające trzy kopalnie wałbrzyskie („Victoria”, Wałbrzych”, „Thorez”) w stan likwidacji.
Jeszcze w 1992 roku próbowano ratować kopalnie wałbrzyskie. Opracowano „Koncepcję Restrukturyzacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego”, w której myślą przewodnią była restrukturyzacja, a nie likwidacja Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego.
W dniu 31 grudnia 1992 roku Minister Przemysłu i Handlu uchylił uprzednie decyzje o likwidacji kopalń, powołując jedno, wielozakładowe przedsiębiorstwo o nazwie Wałbrzyskie Kopalnie Węgla Kamiennego, powstałe w wyniku połączenia trzech wałbrzyskich kopalń (Zarządzenie nr 54/org/93 z dnia 18 marca 1993 roku).
Dalsze działania wykazały, że była to jednak likwidacja, a nie restrukturyzacja.
Rozpoczęto proces ograniczania, a następnie zaniechania wydobycia w rejonach o mniejszej zasobności. Częste zmiany programów restrukturyzacyjnych oraz wiele chaotycznie wprowadzanych zmian potwierdzały tylko fakt braku poważnego przemyślenia problemu.
W tym czasie, dodatkami do dokumentacji geologicznej złóż węgla kamiennego, przeklasyfikowano zasoby do pozabilansowych, stwarzając podstawy uzasadnienia likwidacji kopalń brakiem lub wyczerpywaniem się zasobów.
Najbardziej intensywnie likwidacja wyrobisk poziomych i pionowych prowadzona była w latach 1991 - 1994. W procesie restrukturyzacji wałbrzyskich kopalń utworzono 31 nowych podmiotów gospodarczych, w tym:
- 29 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
- jedną spółdzielnię mieszkaniową,
- jedną spółkę akcyjną.
Wszystkie spółki, które powstały z udziałem kapitałowym kopalń lub na bazie ich majątku, miały zapewniony byt do czasu istnienia kopalń. Wynikało to z faktu, że z kopalń otrzymywały zlecenia, pracowały na urządzeniach i maszynach będących własnością kopalń, funkcjonowały w budynkach i na terenach będących własnością kopalń. Po likwidacji kopalń pozostały już tylko nieliczne z nich, gdyż bez wsparcia finansowego i rzeczowego kopalń nie wytrzymały konkurencji na rynku.
W tym czasie przekazano władzom lokalnym wszystkie żłobki, przedszkola, domy kultury, szpital górniczy, przychodnie, ośrodki zdrowia, obiekty szkolne i sportowe, z których większość została zlikwidowana.

źródło: fanpage SLD Wałbrzych

 

Wasze komentarze

sobota, 3.10.2015 08:30
piątek, 25.9.2015 10:29
1
sobota, 19.9.2015 08:15
środa, 9.9.2015 10:18
poniedziałek, 7.9.2015 09:18
poniedziałek, 7.9.2015 09:05
1
poniedziałek, 7.9.2015 09:02
wtorek, 1.9.2015 14:27
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
test