KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

czwartek, 18 stycznia 2018

Piotra, Małgorzaty

Nie będzie ekspansji kopalni

sobota, 12.9.2015 06:05 , komentarze: 0 , odsłony: 1285
kategorie artykułu:

Kopalni w Rybnicy Leśnej wygasła koncesja, a nowej nie ma.  I co dalej?

Choć od czerwca zakład nie może wydobywać melafiru, to wciąż działa i nie zwalnia pracowników. I tak będzie, dopóki wystarczy zgromadzonych zapasów surowca, który trzeba przerobić na kruszywo i dostarczyć odbiorcom. A potem?

Jakub Madej, prezes Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy zapowiada, że spółka zamierza starać się o nową koncesję na wydobycie melafiru w Rybnicy Leśnej. - Jednak od razu pragnę wyjaśnić, że koncesja, o którą chcemy wystąpić, nie przewiduje powiększenia obecnego terenu wydobycia o więcej niż tylko 3 hektary. Dlatego pogłoski o tym, że zamierzamy „rozebrać” okoliczne góry oraz „wchłonąć” schronisko Andrzejówka, nie mają nic wspólnego z prawdą - zapewnia Jakub Madej.

I tłumaczy: - Niegdyś były wobec Rybnicy poważniejsze plany wydobycia, ale są dawno nieaktualne. Tymczasem wciąż słyszymy pogłoski, że zamierzamy „rozebrać” górę Graniczną, która oddziela naszą kopalnię od Andrzejówki. Albo że zamierzamy pozyskiwać surowiec z  pobliskiej góry Klin. Tymczasem o wydobycie w tamtym miejscu starał się całkiem inny inwestor, nie my. Chcę zapewnić, że plotki o planowanej przez KSS Bartnica „ekspansji” są nieprawdziwe - mówi prezes.

Kopalnia nie może jednak - póki co - wystąpić o nową koncesję. Czeka bowiem na potrzebną w procedurze decyzję środowiskową burmistrza Mieroszowa. Bo choć wydobycie melafiru zostało ujęte w planie przestrzennego zagospodarowania gminy, a  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała kopalni przychylną opinię, to ważna jest jeszcze decyzja burmistrza. Ta nie wiadomo kiedy zapadnie. Gmina wciąż prowadzi analizę sytuacji.

Jeśli zakład nie uzyska koncesji do końca roku, będzie musiał zwalniać ludzi - pracę straci 45 osób i 100 podwykonawców z regionu. Z tytułu działalności kopalni do budżetu gminy nie będą też wpływać podatki i opłaty - ok. 2 mln zł rocznie. To bardzo ważne argumenty za jej dalszym działaniem. Ale są też protesty -  niektórzy mieszkańcy skarżą się  na uciążliwości związane z transportem surowca, ekolodzy też nie są zwolennikami kopalni na tym terenie. Najbliższy czas pokaże, jak potoczą się dalsze losy trwającego od 100 lat wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej.

 

Wasze komentarze

czwartek, 22.6.2017 12:19
1
czwartek, 22.6.2017 11:58
1
sobota, 3.10.2015 08:10
3
środa, 23.9.2015 16:30
12
środa, 23.9.2015 09:28
5
wtorek, 22.9.2015 10:43
2
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Tomograf3D
Tomograf3D
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Miral
Miral
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Mechanika AUTO HAMMER
Mechanika AUTO HAMMER
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
test
Czas generowania: 0,09604 sekund