KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

poniedziałek, 6 maja 2024

Judyty, Jakuba

Głuszyckie Święto Włókiennika

poniedziałek, 20.4.2015 15:55 , komentarze: 0 , odsłony: 861
kategorie artykułu:

Święto Włókiennika przypada zawsze w trzecią niedzielę kwietnia. W tym roku w dniu 19 kwietnia w Głuszycy odbyły się pierwsze, historyczne obchody Święta Włókiennika. Na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Sowiogórskie”, Burmistrza Głuszycy pana Romana Głoda i Dyrektor Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Moniki Rejman do sali widowiskowej CK licznie przybyli zaproszeni goście, dawni pracownicy zakładów włókienniczych oraz mieszkańcy Gminy. Wśród obecnych na sali byli m. in. parlamentarzyści – pani poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka, pan senator Wiesław Kilian, ks. Sławomir Augustynowicz, przedstawiciele samorządu lokalnego: wicestarosta wałbrzyski pan Krzysztof Kwiatkowski, radni powiatu wałbrzyskiego pani Grażyna Owczarek, pani Dorota Piotrzkowska, pan Grzegorz Walczak, radni Rady Miejskiej w Głuszycy na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej panem Grzegorzem Milczarkiem i wiceprzewodniczącą panią Edytą Popek, sołtysi, kadra zarządzająca byłych zakładów włókienniczych panowie Waldemar Walczak, Sławomir Czaicki, Andrzej Indrian oraz pan Tadeusz Zajdel, Prezes Zarządu Zakładów Tkanin Technicznych „Technotex” w Pieszycach, a także reprezentująca LGD „Partnerstwo Sowiogórskie” pani Iweta Głód, przedstawiciele organizacji pozarządowych, głuszyccy przedsiębiorcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie głuszyckich szkół.

Podczas niedzielnej uroczystości upamiętnione zostały osoby, które przez wiele lat były związane z głuszyckim przemysłem włókienniczym. Była to także doskonała okazja do powrotu do historii naszej Gminy, do wspomnień, dostarczających obecnym na sali niejednokrotnie chwil wzruszeń. Uroczystości towarzyszyło otwarcie Izby Pamięci Włókiennictwa, w której zgromadzono pamiątki, zdjęcia i maszyny związane z głuszyckim włókiennictwem. Wykład o rozwoju włókiennictwa na terenie Gminy Głuszyca wygłosił pan Stanisław Michalik. Następnie głos zabrali posłanka RP pani Izabela Katarzyna Mrzygłocka oraz burmistrz Głuszycy pan Roman Głód.
- Szacunek dla przeszłości jest jednym z elementów budowania tożsamości naszej Gminy, tożsamości lokalnej, w której nie może zabraknąć miejsca na przekazywanie młodszym pokoleniom wiedzy o historii naszego miasta, historii, w której ważną rolę odgrywało włókiennictwo. Dlatego też idea corocznego obchodzenia gminnego święta włókiennika znalazła szerokie grono zwolenników, którym dziękuję za wsparcie i okazaną pomoc w organizacji dzisiejszej uroczystości – powiedział burmistrz Głuszycy.

Centralnym punktem święta było wręczenie statuetek „Zasłużony dla włókiennictwa”, które zaprojektował i wykonał mistrz rzemiosła artystycznego, artysta plastyk z Grzmiącej – pan Henryk Janas. W imieniu wyróżnionych głos zabrał były dyrektor ZPW „Argopol” pan Waldemar Walczak. Uroczystość uświetniły występy: głuszyckiej orkiestry dętej pod batutą kapelmistrza pana Eugeniusza Lecia, Huberta Janasa oraz młodzieży z głuszyckiego gimnazjum, która oprócz występów wokalnych i prezentacji multimedialnej dotyczącej historii głuszyckiego włókiennictwa nagrała wywiady z pracownikami dawnych zakładów przemysłu bawełnianego i wełnianego. Po części oficjalnej wszyscy obecni zostali zaproszeni do degustacji tortu i skorzystania z poczęstunku przygotowanego przez restaurację „Stara Piekarnia” w Głuszycy.

Burmistrz Głuszycy pan Roman Głód i Dyrektor CK- MBP w Głuszycy pani Monika Rejman dziękują Mieszkańcom Głuszycy za obecność na uroczystości oraz za wypożyczenie pamiątek związanych z włókiennictwem, które wyeksponowano w Izbie Pamięci Włókiennictwa, szczególnie za udostępnienie kolekcji zdjęć i pocztówek przez pana Grzegorza Czepila wykorzystanych w izbie, na plakacie i na ulotce promującej uroczystość. Nieocenioną pomoc przy organizacji uroczystości okazali pani Iweta Głód, pani Janina Czackiej, pan Jerzy Janas, pan Stanisław Michalik. Szczególne podziękowania kierowane są do pracowników CK-MBP na czele z panią Maria Burek, do orkiestry dętej i pana Eugeniusza Lecia, dyrektor Zespołu Szkół w Głuszycy pani Renaty Tarasiuk, dyrektor Gimnazjum Publicznego w Głuszycy pani Ewy Dorosz wraz z gimnazjalistami i nauczycielami – panią Ewą Sejdą, panią Renatą Skowron, panią Katarzyną Szatkowską, panem Radosławem Zychalem. Burmistrz Głuszycy dziękuje pani Monice Rejman, pani Wioletcie Olszewskie, pani Joannie Papieskiej, panu Janowi Węgrzynowi, panu Henrykowi Janusowi z synem Hubertem, kamerzyście panu Marcinowi Karczewskiemu, pani Sabinie Jelewskiej.

Zadanie realizowane przez LGD „Partnerstwo Sowiogórskie” w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja PROW 2007-2013 dofinansowany z krajowych środków publicznych i środków pochodzących z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa.

źródło: gluszyca.pl

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 17.2.2020 11:29
1
środa, 10.10.2018 10:47
1
wtorek, 23.8.2016 13:26
poniedziałek, 5.10.2015 15:41
poniedziałek, 5.10.2015 15:37
poniedziałek, 5.10.2015 08:15
piątek, 2.10.2015 14:06
sobota, 3.10.2015 08:10
3
czwartek, 1.10.2015 11:13
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
test