KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

niedziela, 18 marca 2018

Cyryla, Edwarda

EduBiblioSfera: Coś dla twórczych i poszukujących pedagogów

czwartek, 3.9.2015 10:15 , komentarze: 0 , odsłony: 279
kategorie artykułu:

 Prasa pedagogiczna – odwołując się do najogólniejszej definicji – to periodyki wydawane regularnie zajmujące się sprawami oświaty i wychowania. Spełniają ważką rolę w rozwijaniu nauk pedagogicznych i upowszechnianiu kultury pedagogicznej.

 

Pedagogika jest tą dziedziną życia społecznego, która ogniskuje inne działy nauki, przede wszystkim psychologię i socjologię. Ale ze względu na treściowy zakres edukacji także inne: nauki ścisłe (fizyka, chemia, matematyka), nauki o ziemi (biologia, geografia, geologia), filologię, historię. Nie może w tej grupie zabraknąć królowej wszelkiej wiedzy, czyli filozofii jako nauki o myśleniu. Szczególne znaczenie czasopism polega przede wszystkim na dwóch względach: skondensowanie problemu, tematu, zagadnienia w stosunkowo małym pliku, w krótszej niż książka formie. Drugą zaletą jest krótki cykl wydawniczy, zatem czas dostępu do wyników badań, rezultatów pracy naukowej, ich aktualności. Większość autorów publikuje najpierw artykuły, wybrane fragmenty a dopiero później ukazują się książki.

Czasopisma to doskonałe źródło dla pedagogów twórczych, kreatywnych, poszukujących do zawodowej pracy ciekawych rozwiązań. Dla ludzi unikających rutyny i sztampy wynikającej z corocznego prezentowania uczniom tych samych tematów, realizowania nowatorsko podstawy programowej każdego przedmiotu. W ostatnich latach dostęp do piśmiennictwa pedagogicznego znacznie się wzbogacił – ukazało się wiele nowych tytułów prasowych.

Są one kierowane nie tylko do kadry oświatowej i studentów. Redagowane są również z myślą o rodzicach zatroskanych stanem edukacji i wychowania swoich dzieci. Poziom prasy oświatowej jest bardzo zróżnicowany. Do najbardziej prestiżowych należą: „Forum Oświatowe”, „Kwartalnik Pedagogiczny”, „Edukacja”. Oprócz czasopism przedmiotowych, których okładki poniżej, biblioteka gromadzi tytuły interdyscyplinarne np. „Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze”, „Pedagogikę Społeczną”, czy idące w stronę problemów społecznych np. „Pracę Socjalną”, „Niepełnosprawność i Rehabilitację”, „Niebieską Linię”, „Politykę Społeczną”.

Uzupełnieniem zbioru czasopism Biblioteki Pedagogicznej są periodyki o charakterze ogólnym (np. tygodnik „Polityka”) oraz regionalnym (dwumiesięcznik „Sudety” czy „Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka”) z wszystkimi  l o k a l n y m i   tygodnikami na czele.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

Ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 
niedziela, 4.10.2015 08:10
piątek, 25.9.2015 13:05
czwartek, 24.9.2015 14:16
środa, 23.9.2015 14:34
niedziela, 20.9.2015 08:05
środa, 26.8.2015 14:15
sobota, 1.8.2015 08:10
sobota, 25.7.2015 08:05
wtorek, 21.7.2015 09:32
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Tomograf3D
Tomograf3D
Miral
Miral
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
CAR-SERVIS
CAR-SERVIS
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
test
Czas generowania: 0,07821 sekund