KOMUNIKATY.doba.pl - nowy cennik!
mpk
LOTTO

sobota, 27 kwietnia 2024

Zyty, Teofila

Dolnośląscy pracodawcy - stanowisko w sprawie ZIT

środa, 1.4.2015 11:29 , komentarze: 0 , odsłony: 504
kategorie artykułu:

Stanowisko zarządu Dolnośląskich Pracodawców – związku regionalnego Konfederacji Lewiatan  w sprawie prac nad Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi (ZIT) na terenie województwa dolnośląskiego.

Dolnośląscy Pracodawcy z niepokojem obserwują próby wyłączenia środowisk gospodarczych, w tym partnerów społecznych z prac nad stworzeniem i realizacją Strategii ZIT na terenie Województwa Dolnośląskiego. Brak możliwości szczegółowych uzgodnień z biznesem założeń realizacji ZIT-ów, wpłynie na niską jakość współpracy przy planowaniu i realizacji inwestycji oraz wielkości i rodzaju wsparcia. 

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są zupełnie nowym instrumentem zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, zaproponowanym w unijnym rozporządzeniu funduszowym na lata 2014-2020. Cechą charakterystyczną ZIT od dotychczasowych rozwiązań jest zorientowanie na współpracę jednostek samorządu terytorialnego oraz wspólne planowanie przez nie przedsięwzięć rozwojowych. ZIT może być realizowany m.in. w obszarach rozwoju transportu miejskiego, gospodarki niskoemisyjnej, rewitalizacji zdegradowanych dzielnic oraz wzmacniania badań i innowacji. 

Naszym zdaniem, samorządy odpowiedzialne za ZIT powinny w sposób szczególny zadbać o włączenie w prace nad nimi reprezentatywnych organizacji pracodawców. Obszary wsparcia w ramach ZIT będą ściśle związane z aktywnością gospodarczą przedsiębiorstw z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. 

Współpraca jest konieczna również ze względu na zasady finansowania inwestycji z unijnych środków (EFSI 2014-2020), które nie powinny wypierać inwestycji prywatnych, tylko mobilizować je poprzez spójny system wsparcia. 

Uważamy, że konieczny jest dialog oraz aktywne zaangażowanie w realizację ZIT lokalnych środowisk gospodarczych. Wynika to głównie z przedmiotu wsparcia ściśle powiązanego z zakresem działania środowisk biznesu (m.in. projekty w obszarze głębokiej termomodernizacji, promowania przedsiębiorczości
i innowacyjności). Postulujemy włączenie środowisk partnerów społecznych do formalnych struktur ZIT (związki ZIT, Rady, Komitety Sterujące), umożliwiając im wpływ na proces współdecydowania w zakresie tworzenia warunków i realizacji przyszłych  projektów inwestycyjnych.

Nie zgadzamy się z dotychczasowym podejściem, że w większości subregionów ZIT traktowane są nie jako strategiczny instrument sprzyjający inwestycjom podejmowanym we współpracy z przedsiębiorcami,
w wymiarze ich planowania, współfinansowania i realizacji, lecz jako kolejne rozwiązanie finansujące potrzeby inwestycyjne lokalnych władz samorządowych. 

Jednocześnie w pełni popieramy starania Konfederacji Lewiatan, która zwróciła się z apelem do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie efektywnej koordynacji realizacji ZIT pod kątem angażowania środowisk gospodarczych, np. przez wypracowanie „partnerskich standardów" w ich wdrażaniu oraz ponownego przeanalizowania form prawnych ZIT-ów. 

Wypracowanie przez MIR jasnych i przejrzystych rekomendacji dla regionów przyczyni się do wzmocnienia form współpracy, nie tylko z lokalnymi środowiskami gospodarczymi, ale też naukowymi i społecznymi. 

 

Wasze komentarze

sobota, 3.10.2015 08:30
piątek, 25.9.2015 10:29
1
sobota, 19.9.2015 08:15
środa, 9.9.2015 10:18
poniedziałek, 7.9.2015 09:18
poniedziałek, 7.9.2015 09:05
1
poniedziałek, 7.9.2015 09:02
wtorek, 1.9.2015 14:27
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
OSiR Dzierżoniów
OSiR Dzierżoniów
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
test