Startuje Szkoła Sąsiedzkich Spacerów. Pokaż innym swoje osiedle

czwartek, 9.5.2024 14:08 179 0

Już w czerwcu wystartuje pierwsza edycja Szkoły Sąsiedzkich Spacerów. Nowy projekt Wrocławskiego Instytutu kultury to cykl szkoleń i warsztatów, który przeprowadzi uczestników i uczestniczki przez cały proces planowania i prowadzenia spaceru: od zbierania materiałów archiwalnych aż po promocję spaceru w swojej społeczności. Zapisy potrwają do 27 maja.      

Inicjatywa skierowana jest do osób zainteresowanych historią wrocławskich osiedli, osiedlowych aktywistów i aktywistek, wszystkich tych, którzy myśleli o poprowadzeniu spaceru osiedlowego, ale do tej pory nie wiedzieli, jak się do jego organizacji zabrać. Wśród tematów zajęć warsztatowych pojawią się m.in.: research historyczny, logistyka organizacji trasy spaceru, metody poszukiwania parterów czy podstawy storytellingu dla przewodników.

– Bezpośrednią inspiracją dla powstania szkoły byli mieszkańcy, którzy coraz cześciej próbują samodzielnie organizować osiedlowe spacery, na własną rękę zdobywając wiedzę o okolicy i poszukując chętnych jej wspólnego poznawania – mówi Natalia Romaszkan, kierowniczka działu programowania miejsc i wydarzeń WIK. – Tworząc spacery sąsiedzkie na wrocławskich osiedlach od 2017 roku (w pierwszych latach jeszcze jako Strefa Kultury Wrocław) widzimy, że wrocławianie i wrocławianki chcą zdobywać i rozwijać wiedzę na temat własnego otoczenia.

Zajęcia warsztatowe odbędą się w trzy czerwcowe soboty (8, 22 i 29 czerwca). Cykl zakończy się w ostatnią niedzielę miesiąca, kiedy pod czujnym okiem tutorów uczestnicy i uczestniczki szkoleń przygotują plan swoich własnych spacerów po wybranych osiedlach Wrocławia. Na początku sierpnia grupa ruszy na wizytę studyjną do gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej – tam jej członkowie i członkinie dowiedzą się, w jaki sposób działają i współpracują ze sobą trójmiejscy przewodnicy i przewodniczki. W sierpniu i wrześniu osoby biorące udział w projekcie będą miały pierwszą okazję poprowadzić zainteresowanych po najciekawszych miejskich zakątkach – właśnie wtedy wspólnie zorganizujemy 12 unikatowych, autorskich spacerów.

Na jesień zaplanowany został cykl otwartych wykładów, które przeprowadzą uczestników przez spacerowe ABC: od historii tej aktywności, aż po wskazówki, jak podróżować po wrocławskiej architekturze. Finałem projektu będzie e-publikacja, w której zebrane zostaną najciekawsze spostrzeżenia, refleksje i praktyczne wskazówki, jak przygotować i poprowadzić osiedlowy spacer. 
  

Jak dołączyć do Szkoły Sąsiedzkich Spacerów?
  

Udział w zajęciach Szkoły Sąsiedzkich Spacerów jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury – nabór potrwa do 27 maja do godziny 23:59. Jego wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 29 maja. 

Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w warsztatach zorganizowanych w terminach: 8 czerwca, 22 czerwca, 29-30 czerwca, w wyjeździe studyjnym do Gdańska w dniach 2-4 sierpnia oraz w organizacji dwóch spacerów dla publiczności w okresie od 10 sierpnia do 30 września, a także w otwartych wykładach organizowanych w dniach od 1 do 30 września. Absolwenci szkoły otrzymają zaświadczenia jej ukończenia. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest uczestnictwo w min. 5 warsztatach, 3 wykładach, wizycie studyjnej oraz poprowadzenie spaceru otwartego dla publiczności. 

Więcej informacji o Szkole Sąsiedzkich Spacerów dostępne jest na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)